Ostatnio wiele czasu poświęciłam w tym blog na podział majątku po rozwodzie (zob. też koniecznie artykuł: Podział majątku – krok po kroku). Dzisiaj tematem głównym jest separacja: Separacja prawna a faktyczna.
Zapraszam!
Separacja faktyczna
Decyzja o rozstaniu małżonków. Wyprowadzka jednego z małżonków i zamieszkanie osobno. I co dalej?
Niestety bardzo często nic.
Historia zna bardzo wiele małżeństw „na papierze”, gdzie małżonkowie już od lat nie mieszkają ze sobą i żyją w nowych związkach. Co więcej, nie mają nawet podpisanej umowy o rozdzielności majątkowej.
Taki stan nazywamy SEPARACJĄ FAKTYCZNĄ.
Pamiętajcie proszę, że trwała separacja faktyczna nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę.
Dlaczego???
Jakie są skutki separacji faktycznej?
Bo separacja faktyczna nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Zgodnie z prawem dalej jesteście małżeństwem, a co za tym idzie dziedziczycie po sobie, odpowiadacie za swoje długi, wspólnie rozliczać się z urzędem skarbowym itp.
Małżonkowie będący w separacji faktycznej w dalszym ciągu mają względem siebie prawa i obowiązki wynikające z zawarcia związku małżeńskiego.
Separacja prawna
Jeżeli z jakiś powodów (np.: religijnych) nie chcecie się zdecydować na rozwód, to dobrym rozwiązaniem jest separacja prawna, która jest uregulowana w art. 61 (1) i następnych Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Separacja prawna pozwala usankcjonować faktycznie oddzielne życie małżonków, bez potrzeby ostatecznego rozwiązywania ich związku małżeńskiego. W skrócie dalej jesteście małżonkami, ale ze skutkami prawnymi separacji.
Co to oznacza?
Jakie są skutki separacji prawnej?
Separacja prawna umożliwia usankcjonowanie faktycznego oddzielnego życia małżonków, bez jednoczesnego rozwiązania definitywnego ich związku małżeńskiego, a to oznacza, że związek małżeński małżonków trwa nadal, z jednoczesnymi skutkami prawnymi separacji.
Orzeczenie separacji ma takie skutki jak orzeczenie rozwodu z tą różnicą, że nie możecie zawrzeć nowego małżeństwa oraz wyjątkowych przypadkach możecie być zobowiązani do wzajemnej pomocy.
Rozdzielność majątkowa
Od momentu orzeczenia separacji powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa.
Oznacza to, że każdy od teraz „zarabia na siebie”.
Wyłączenie dziedziczenia
Małżonkowie w separacji nie dziedziczą po sobie na podstawie ustawy, chyba że spisali testament, w którym powołali siebie wzajemnie do dziedziczenia.
Brak domniemania pochodzenia dziecka
Jeżeli dziecko urodzi się przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa albo orzeczenia separacji, to domniemywa się, że pochodzi od męża matki (art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
To oznacza, że jeżeli będziesz dłużej w separacji niż 300 dni od jej orzeczenia, to mąż nie zostanie wpisany „z automatu” do aktu urodzenia nowonarodzonego dziecka.
Przygotowała
Aleksandra Przecherska
adwokat
Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Słowa kluczowe: separacja prawna, separacja faktyczna, skutki separacji, podział majątku, rozwód czy separacja, domniemanie pochodzenia dziecka, wyłączenie dziedziczenia
Poczytaj więcej o separacji: Rozwód i separacja sądowa
***
Czy dziecko zawsze zostaje przy matce?
Dziecko już nie zawsze pozostaje przy matce. Coraz częściej po rozwodzie lub rozstaniu partnerów z nieformalnego związku to ojcowie starają się o uzyskanie opieki na dzieckiem.
Jak wynika ze statystyk sądy coraz częściej te opiekę przyznają ojcom. Z mojego doświadczenia w praktyce sądowej mogę powiedzieć, że decyzja o tym, z którym z rodziców zamieszka dziecko zależy od kilku czynników/ kwestii… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }