Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Rozwód czy separacja, czyli czym różni się rozwód od separacji

Aleksandra Przecherska - Baranowska05 stycznia 2022Komentarze (0)

Rozwód to bilet w jedną stronę. Jak sąd orzeknie rozwód, to wraca się do stanu wolnego.

Jednak historia zna przypadki, kiedy para rozwodziła się, a za kilka lat ponownie brała ślub ☺ Najważniejsze to potrafić przyznać się do błędu i nigdy nie uciekać od miłości!

Rozwód czy separacja – kiedy zdecydować się na separację?

Na separację powinniśmy się zdecydować, kiedy nie mamy pewności, że chcemy dalej tworzyć z kimś rodzinę. Kiedy potrzebujemy więcej czasu na decyzję co dalej. 

Separacja to czas, w którym możemy w pewnym sensie przetestować to, jak to będzie po zakończeniu małżeństwa. Ostatnio mec. Agnieszka Swaczyna napisała w swoim blogu, że rozwód to przede wszystkim poczucie lęku przed przyszłością, przed zmianami i lęku przed nieznanym. Separacja dale możliwość sprawdzenia, czy decyzja o rozwodzie będzie decyzją słuszną.

Rozwód czy separacja - separacja ma sens

Jakie są skutki separacji?

Praktycznie takie same jak rozwodu. Możemy wśród nich wymienić: brak możliwości dziedziczenia po małżonku pozostającym w separacji czy ustanie wspólności majątkowej.

Jeżeli posiadacie dzieci, to sąd podobnie jak w sprawie o rozwód jest zobowiązany do ustalenia miejsca zamieszkania dzieci, ustalenia kontaktów z dziećmi, władzy rodzicielskiej oraz alimentów na rzecz dzieci.

Także w separacji, jeżeli taka jest wola małżonków (albo jednego z nich), sąd podejmuje decyzję, kto ponosi winę za separację oraz może zasądzić alimenty na rzecz jednego z małżonków.

Osobiście uważam, że separacja ma sens, kiedy jeden z małżonków jest osobą uzależnioną od alkoholu/ hazardu/ narkotyków lub ze względów religijnych.

Jeżeli chcemy zrobić przerwę w związku, to w pierwszej kolejności zamieszkajmy osobno i podpiszmy rozdzielność majątkową. Pozwoli nam to złapać dystans i zobaczyć jak nam się żyje osobno.

Jeżeli po kilku miesiącach zobaczymy, że jest nam lepiej osobno niż razem, to będziemy mogli podjąć przemyślaną decyzję o rozwodzie. 

Ile kosztuje pozew o separację małżeńską?

Wiesz już, dlaczego warto pomyśleć o separacji. Nie wiesz, czy rozwód to dobra decyzja – po prostu postaraj się o separację. Ile kosztuje opłata za wniesienie pozwu o separację?

Opłata sądowa od pozwu o separację wynosi 600 złotych.

Jak widzisz, nie jest to szczególnie dużo. W przypadku orzeczenia separacji na zgodny wniosek stron, to sąd po prawomocnym zakończeniu postępowania zwróci Ci połowę opłaty.

Najlepiej jest oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika od rozwodów.

Jak długo trwa sprawa o separację?

Jeśli zdecydowałaś się na skierowanie pozwu o separację, to na pewno też zastanawiasz się, jak długo będziesz musiała czekać na orzeczenie sądu w Twojej sprawie.

Praktyka pokazuje, że czas trwania sprawy o separację jest podobny do czasu oczekiwania na orzeczenie sądu w sprawie o rozwód.

Dokładnie będzie to różnie w różnych miastach. W Warszawie na przykład będziesz musiała średnio czekać 6 miesięcy na termin rozprawy.

To długo, czy nie?

Oczywiście lepiej  by było, gdyby rozprawa miała miejsce znacznie szybciej, ale w kontekście całego życia jest to bardzo krótko. Warto poczekać.

Życzę Ci powodzenia! A jeśli nie wiesz, od czego zacząć, daj mi znać – pomogę Ci (kancelaria@przecherskalegal.pl)

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59

Słowa kluczowe: rozwód czy separacja, co to jest separacja, rozwód czy separacja co lepsze, rozwód czy separacja poradnik praktyczny, lepszy rozwód czy separacja, rozwód a separacja skutki prawne

Zapamiętaj: Na separację zdecyduj się, kiedy nie masz pewności, że chcesz dalej tworzyć z kimś rodzinę. Kiedy potrzebujesz więcej czasu na decyzję co dalej. 

***

Chcę się rozwieść i… co dalej? Poradnik dla początkujących

Rozwód jest uznawany za drugą – tuż po śmierci współmałżonka – najbardziej stresującą sytuację w życiu. Rozstanie z dotychczasowym partnerem i konsekwencje tej decyzji wymagają fachowej pomocy prawnika i doradcy finansowego.

Eksperci pomogą Ci odnaleźć się w gąszczu prawnych zawiłości. Doradzą, jak rozmawiać z byłym partnerem o kwestiach finansowych. Wreszcie, będą bronić Twoich racji (jeśli rozwód nie jest polubowny) na sali sądowej … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: