Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Podział majątku – krok po kroku

Aleksandra Przecherska - Baranowska11 stycznia 2022Komentarze (1)

Na końcu każdego rozwodu ma miejsce podział majątku. Krok po kroku pokażę Ci, jak to zrobić. Ale wcześniej kilka słów wyjaśnienia…

Kiedy zawierasz związek małżeński powstaje między tobą, a twoim szanownym małżonkiem, wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju majątek: wasze oszczędności, ruchomości i nieruchomości, dochody z pracy, z kapitału oraz inne dochody stają się własnością was obojga.

W przypadku rozwodu … jak się domyślasz, robi się spory kłopot, bo ten wspólny majątek w jakiś sposób trzeba podzielić. Jeśli się dogadujecie – nie ma większych problemów. Jeśli zaś się nie dogadujecie, podziału dokonuje sąd.

Zatem…

Krok 1 – Kiedy mogę zrobić podziału majątku?

Aby móc przeprowadzić podziału majątku, to w pierwszej kolejności musisz ustanowić rozdzielność majątkową (nie myl z rozdzielczość majątkowa ☺, bo takie pojęcie nie istnieje w prawie).

Co to jest rozdzielność majątkową?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, jak już wspomniałam na początku, między małżonkami powstaje ustrój małżeńskiej wspólności ustawowej. Oznacza to, że od tej pory wszystko co kupicie jest wspólne. Jednocześnie „pensja małżonka jest… Twoją pensją i na odwrót”☺

Pamiętajcie jednak proszę, że nie w każdym małżeństwie powstaje w dniu ślubu wspólność majątkowa. Nie jest to żaden obowiązek. Wielu przyszłych małżonków decyduje się jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego na podpisanie u notariusza umowy o rozdzielności majątkowej, czyli tzw. intercyzy. 

Przy czym umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza, możecie podpisać także w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli nie udało Wam się tego zrobić, to z mocy prawa powstanie pomiędzy Wami rozdzielność majątkowa po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. 

Podział majątku możecie przeprowadzić przed wszczęciem sprawy o rozwód, w jej trakcie, jak i po rozwodzie. Najczęściej Klienci decydują się na przeprowadzenie podziału majątku już po rozwodzie. 

Jeśli masz już za sobą KROK1 w postaci ustanowienia rozdzielności majątkowej, to możemy przejść do kolejnego kroku, czyli PODZIAŁU MAJĄTKU. 

KROK 2 – Co wchodzi w skład majątku wspólnego? 

Co będę dzielić w trakcie sprawy o podział majątku? 

W każdym małżeństwie małżonkowie posiadają majątek wspólny oraz majątek odrębny (tzw. osobisty). W dużym skrócie majątek wspólny to wszystko co kupowaliście ze swoich pensji w trakcie trwania małżeństwa.

podział majątku krok po kroku - po rozwodzie

Majątek odrębny to jest to co otrzymaliście w darowiźnie od swojej rodziny lub to co odziedziczyliście. Nie jest także wspólne mieszkanie czy np.: samochód, który jeden z małżonków kupił przed ślubem. 

Krok 3 – Jak przeprowadzić podział majątku? 

Odpowiedź jest prosta ☺ Ugodowo lub sądowo.

Z całego serca zachęcam wszystkich moich Klientów do polubownego zakończenia sprawy o podział majątku i podpisanie umowy o podział majątku u notariusza. Oszczędzicie przede wszystkich swój czas i nerwy.

Nie róbcie tego jednak bez pomocy adwokata, bo jeżeli podpiszesz umowę o podział majątku u notariusza, to później bardzo trudno będzie ją unieważnić.

Sprawy sądowe o podział majątku są to jedne z trudniejszych postępowań.

Nie chodzi tylko o to, że takie sprawy trwają latami. Z reguły główną osią sporu pomiędzy małżonkami jest to co wchodzi w skład majątku wspólnego oraz wartość tego majątku.

Kolejną kwestią są wydatki jakie w małżeństwie zostały poniesione na majątek osobisty jednego z małżonków.

 

Na przykład małżonkowie mieszkali w mieszkaniu stanowiącym własność np.: żony, ponieważ otrzymała je w darowiźnie od swojej rodziny. Jednak w trakcie trwania małżeństwa mieszkanie zostało wyremontowane z funduszy pochodzących z majątku wspólnego.

Te wszystkie wydatki poczynione na to mieszkanie, czyli tzw. nakłady będą uwzględnione w sprawie sądowej o podział majątku. 

Pamiętaj!

Opłata sądowa o podział majątku to 1000 złotych. Przy czym w trakcie sprawy będą rosły koszty z uwagi na konieczność przeprowadzenia opinii biegłego co do wartości Waszego majątku do podziału oraz rozliczenia nakładów. 

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59

Mój eBook: Chcę się rozwieść i co dalej?

Słowa kluczowe: podział majątku krok po kroku, podział majątku po rozwodzie, jak podzielić majątek, podział majątku po rozwodzie spłata, podział majątku po rozwodzie a dzieci, podział majątku po rozwodzie przedawnienie

***

Mój małżonek nie zgadza się na rozwód

Żyjemy w takich czasach, że prawie co drugie małżeństwo (zwłaszcza w Warszawie) się rozpada i bardziej jesteśmy zdziwieni, że komuś udaje się szczęśliwie (lub mniej szczęśliwie☺ utrzymać związek przez wiele lat. To co kiedyś było rzadkością, teraz stało się po prostu normą.

Nawet jak spojrzymy na klasę naszych dzieci w szkołach, to 3/ 4 rodziców jest po rozwodzie. Ale czy małżonek nie może udzielić zgody na rozwód… [Czytaj dalej…]

 

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Agnieszka 22 stycznia, 2023 o 15:46

  Dzień dobry
  Opiszę Pani moją sprawę bo nie wiem co mam zrobić. Rozwiodłam się z mężem w Polsce za porozumieniem stron w styczniu 2022. Mamy z mężem do podziału mieszkanie własnościowe.
  Przez ostatnie cztery lata mieszkaliśmy z mężem w Niemczech (od 2018 roku). Odeszłam od męża tylko z jedną walizką. Były mąż przetrzymuje moje rzeczy osobiste takie jak : obrączka ślubna, biżuteria, okulary korekcyjne . Te rzeczy były zakupione w Polsce ale teraz są w Niemczech u byłego męża. Kilka krotnie próbowałam dogadać się z byłym mężem lecz bezskutecznie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: