Na końcu każdego rozwodu ma miejsce podział majątku. Krok po kroku pokażę Ci, jak to zrobić. Ale wcześniej kilka słów wyjaśnienia…
Kiedy zawierasz związek małżeński powstaje między tobą, a twoim szanownym małżonkiem, wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju majątek: wasze oszczędności, ruchomości i nieruchomości, dochody z pracy, z kapitału oraz inne dochody stają się własnością was obojga.
W przypadku rozwodu… jak się domyślasz, robi się spory kłopot, bo ten wspólny majątek w jakiś sposób trzeba podzielić. Jeśli się dogadujecie – nie ma większych problemów. Jeśli zaś się nie dogadujecie, podziału dokonuje sąd.
Zatem…
Krok 1 – Kiedy mogę zrobić podziału majątku?
Aby móc przeprowadzić podziału majątku, to w pierwszej kolejności musisz ustanowić rozdzielność majątkową (nie myl z rozdzielczość majątkowa ☺, bo takie pojęcie nie istnieje w prawie).
Co to jest rozdzielność majątkową?
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, jak już wspomniałam na początku, między małżonkami powstaje ustrój małżeńskiej wspólności ustawowej.
Oznacza to, że od tej pory wszystko co kupicie jest wspólne. Jednocześnie „pensja małżonka jest… Twoją pensją i na odwrót”☺
Pamiętajcie jednak proszę, że nie w każdym małżeństwie powstaje w dniu ślubu wspólność majątkowa. Nie jest to żaden obowiązek. Wielu przyszłych małżonków decyduje się jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego na podpisanie u notariusza umowy o rozdzielności majątkowej, czyli tzw. intercyzy.
Przy czym umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza, możecie podpisać także w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli nie udało Wam się tego zrobić, to z mocy prawa powstanie pomiędzy Wami rozdzielność majątkowa po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.
Podział majątku możecie przeprowadzić przed wszczęciem sprawy o rozwód, w jej trakcie, jak i po rozwodzie.
Najczęściej Klienci decydują się na przeprowadzenie podziału majątku już po rozwodzie.
Jeśli masz już za sobą KROK1 w postaci ustanowienia rozdzielności majątkowej, to możemy przejść do kolejnego kroku, czyli PODZIAŁU MAJĄTKU.
KROK 2 – Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Co będę dzielić w trakcie sprawy o podział majątku?
W każdym małżeństwie małżonkowie posiadają majątek wspólny oraz majątek odrębny (tzw. osobisty).
W dużym skrócie majątek wspólny to wszystko co kupowaliście ze swoich pensji w trakcie trwania małżeństwa.
Majątek odrębny to jest to co otrzymaliście w darowiźnie od swojej rodziny lub to co odziedziczyliście. Nie jest także wspólne mieszkanie czy np.: samochód, który jeden z małżonków kupił przed ślubem.
Krok 3 – Jak przeprowadzić podział majątku?
Odpowiedź jest prosta ☺ Ugodowo lub sądowo.
Z całego serca zachęcam wszystkich moich Klientów do polubownego zakończenia sprawy o podział majątku i podpisanie umowy o podział majątku u notariusza. Oszczędzicie przede wszystkich swój czas i nerwy.
Nie róbcie tego jednak bez pomocy adwokata, bo jeżeli podpiszesz umowę o podział majątku u notariusza, to później bardzo trudno będzie ją unieważnić.
Sprawy sądowe o podział majątku są to jedne z trudniejszych postępowań
Nie chodzi tylko o to, że takie sprawy trwają latami. Z reguły główną osią sporu pomiędzy małżonkami jest to co wchodzi w skład majątku wspólnego oraz wartość tego majątku.
Kolejną kwestią są wydatki jakie w małżeństwie zostały poniesione na majątek osobisty jednego z małżonków.
Na przykład małżonkowie mieszkali w mieszkaniu stanowiącym własność np.: żony, ponieważ otrzymała je w darowiźnie od swojej rodziny. Jednak w trakcie trwania małżeństwa mieszkanie zostało wyremontowane z funduszy pochodzących z majątku wspólnego.
Te wszystkie wydatki poczynione na to mieszkanie, czyli tzw. nakłady będą uwzględnione w sprawie sądowej o podział majątku.
Pamiętaj!
Opłata sądowa o podział majątku to 1000 złotych. Przy czym w trakcie sprawy będą rosły koszty z uwagi na konieczność przeprowadzenia opinii biegłego co do wartości Waszego majątku do podziału oraz rozliczenia nakładów.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?
Jeżeli między małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa, do ich majątku wspólnego wchodzą:
- przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich
- pobrane wynagrodzenie za pracę (np.: wynagrodzenie z umowy o pracę)
- dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (np.: dochód z działalności gospodarczej)
- dochody z majątku wspólnego małżonków (np.: czynsz z wynajmowanego mieszkania stanowiącego wspólną własność)
- dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (np.: czynsz z wynajmowanego mieszkania stanowiącego własność tylko jednego z małżonków)
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym umowa w art. 40a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ostatnio otrzymałam bardzo ciekawe pytanie:
Czy jeżeli w trakcie trwania związku małżeńskiego mąż zakupił samochód, który został zarejestrowany tylko na niego, to wchodzi on także do majątku wspólnego małżonków?
Moja odpowiedź:
Jeżeli samochód został zakupiony z majątku wspólnego (Co wchodzi w skład majątku wspólnego opisaliśmy powyżej), to samochód wchodzi do majątku wspólnego. Nie ma znaczenia, że umowa kupna – sprzedaży jest tylko podpisana przez męża oraz to, że dowód rejestracyjny jest na niego.
Co wchodzi w skład majątku osobistego?
Do majątku osobistego każdego z małżonków, których łączy ustawowa wspólność majątkowa, należą m.in.:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej
- przedmioty majątkowego nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobistego osiągnięcia jednego z małżonków
- prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.
Jedno z pytań dotyczących majątku osobistego brzmiało następujące:
Czy mieszkanie zakupione przeze mnie na miesiąc przed ślubem będzie wchodziło w skład majątku wspólnego?
A moja odpowiedź brzmiała następująco:
Mieszkanie zakupione przed ślubem będzie należeć do Pana i wchodzi w skład Pana majątku osobistego.
Masz wątpliwości co do swojej sytuacji prawnej? Daj mi znać: kancelaria@przecherskalegal.pl
Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59, fragment kodeksu RiO dot. małżeńskiego ustroju majątkowego
Mój eBook: Chcę się rozwieść i co dalej?
Słowa kluczowe: podział majątku krok po kroku, podział majątku po rozwodzie, jak podzielić majątek, podział majątku po rozwodzie spłata, podział majątku po rozwodzie a dzieci, podział majątku po rozwodzie przedawnienie, podział majątku wspólnego małżonków, jak podzielić majątek, co wchodzi w skład majątku małżonka, czy pensja podlega podziałowi przy rozwodzie, intercyza
***
Mój małżonek nie zgadza się na rozwód
Żyjemy w takich czasach, że prawie co drugie małżeństwo (zwłaszcza w Warszawie) się rozpada i bardziej jesteśmy zdziwieni, że komuś udaje się szczęśliwie (lub mniej szczęśliwie☺ utrzymać związek przez wiele lat. To co kiedyś było rzadkością, teraz stało się po prostu normą.
Nawet jak spojrzymy na klasę naszych dzieci w szkołach, to 3/ 4 rodziców jest po rozwodzie. Ale czy małżonek nie może udzielić zgody na rozwód… [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry
Opiszę Pani moją sprawę bo nie wiem co mam zrobić. Rozwiodłam się z mężem w Polsce za porozumieniem stron w styczniu 2022. Mamy z mężem do podziału mieszkanie własnościowe.
Przez ostatnie cztery lata mieszkaliśmy z mężem w Niemczech (od 2018 roku). Odeszłam od męża tylko z jedną walizką. Były mąż przetrzymuje moje rzeczy osobiste takie jak : obrączka ślubna, biżuteria, okulary korekcyjne . Te rzeczy były zakupione w Polsce ale teraz są w Niemczech u byłego męża. Kilka krotnie próbowałam dogadać się z byłym mężem lecz bezskutecznie.
Dzień dobry, zapraszam do kontaktu telefonicznego (602806368). Wybierzemy odpowiedni termin porady i postaramy się znaleźć najkorzystniejsze dla Pani rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie,