Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym jakie dokumenty należy przygotować, aby zawrzeć ślub polsko – ukraiński lub pomiędzy obywatelami Ukrainy w Polsce.
Dzisiaj na specjalne życzenie naszej Czytelniczki przygotowaliśmy wpis o formalnościach związanych ze ślubem z obywatelem Włoch w Polsce.
KROK 1
Dokumenty wymagane urzędzie stany cywilnego
Obywatel Włoch, który planuje zawrzeć związek małżeński w Polsce powinien złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego:
- zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego;
- odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski;
- w przypadku osób, które wcześniej zawierały związek małżeński odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o jego ustaniu lub odpis prawomocnego wyroku rozwodowego wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski;
- dokumenty stwierdzający, że zgodnie z prawem obowiązującym we Włoszech może zawrzeć małżeństwo, czyli tzw. zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
Obowiązki cudzoziemca zamierzającego zawrzeć małżeństwo w Polsce zostały opisane w art. 79 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego:
Art. 79. [Obowiązki cudzoziemca zamierzającego zawrzeć małżeństwo]
1. Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:
1) zapewnienie;
2) odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa;
3) dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo, chyba że na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 1792) jego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego.
KROK 2
Wybór miejsca ślubu
Po załatwieniu formalności związanych z dokumentami kolejnym krokiem jest wybór miejsca ślubu.
Ślub możemy zawrzeć w Urzędzie Stanu Cywilnego lub poza lokalem urzędu. Miejsce ślubu poza lokalem Urzędem Stanu Cywilnego wskazują przyszli małżonkowie w podaniu do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego składanym w dowolnej siedzibie Urzędu.
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia podania jest, aby wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewniało zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
KROK 3
Wybór daty ślubu
Po upływie miesiąca od złożenia zapewnienia pora na ustalenie i zarezerwowanie daty ślubu.
Kolejny krokiem są opłaty, jakie musicie wnieść przed ślubem.
KROK 5
Opłaty dotyczące ślubu
Za sporządzenie aktu małżeństwa jest ustalona opłata skarbowa w wysokości 84 zł.
Zapłatę opłaty skarbowej można dokonać gotówkowo w kasie urzędu miasta (!!!nie urzędu stanu cywilnego) lub bezgotówkowej na konto urzędu miasta.
W przypadku ślubu poza lokalem USC obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 1000 zł.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego:
§ 1. Rozporządzenie określa wysokość opłata dodatkowa za przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu.
§ 2. Wysokość opłaty dodatkowej, o której mowa w § 1, ustala się na kwotę 1000 złotych.
KROK 6
Rejestracja ślubu we Włoszech
Pamiętajcie!!!
Ślub zawarty w Polsce będzie uznawane we wszystkich krajach UE. Jednak obywatel Włoch, ponieważ zawarł związek w innym kraju UE niż Jego kraj pochodzenia, będzie musiał zarejestrować małżeństwo we Włoszech wg przepisów jego kraju pochodzenia.
Przyda Ci się: Prawo o aktach stanu cywilnego
Słowa kluczowe: Ślub z Włochem, małżeństwo z włochem, slub cywilny z wlochem w polsce dokumenty, ślub z włochem w polsce
eBook: Chcę się rozwieść i co dalej? – poradnik dla początkujących
***
Czy dziecko zawsze zostaje przy matce?
Dziecko już nie zawsze pozostaje przy matce. Coraz częściej po rozwodzie lub rozstaniu partnerów z nieformalnego związku to ojcowie starają się o uzyskanie opieki na dzieckiem.
Jak wynika ze statystyk sądy coraz częściej te opiekę przyznają ojcom. Z mojego doświadczenia w praktyce sądowej mogę powiedzieć, że decyzja o tym, z którym z rodziców zamieszka dziecko zależy od kilku czynników/ kwestii… [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Kto wie co przyniesie los, w każdym momencie taki artykuł może się przydać… Dziękuję i pozdrawiam!