Polska od wielu lat jest najpopularniejszym kierunkiem migracyjnym dla Ukraińców.
Od wybuchu wojny liczba Ukraińców przebywających w Polsce znacząco wzrosła. Od początku wojny, do Polski przybyło już ponad 9,854 mln osób uciekających przed wojną.
Rozwód z Ukrainką albo Ukraińcem w Polsce
Ukraińcy podejmuję nie tylko pracę w Polsce, zawierają małżeństwa, ale również się rozwodzą.
W tym artykule będę starała się odpowiedzieć na pytanie, czy Ukraińcy mogą rozwieść się w Polsce oraz gdzie lepiej się rozwieść w Polsce czy na Ukrainie?
Czy Ukraińcy mogą rozwieść się w Polsce?
Z uwagi na działania wojenne na terytorium Ukrainy, Ukraińcy mają ograniczoną możliwość uzyskania rozwodu w swoim kraju.
Część z nich obawia się powrotu do kraju i niebezpieczeństw z tym związanych.
Dlatego coraz częściej dostaję zapytania na blogu, czy Ukraińcy mogą rozwieść się w Polsce oraz czy Polka/Polak może się rozwieść z Ukrainką/Ukraińcem w Polsce?
Możemy wyróżnić dwie sytuacje.
Pierwsza, w której małżonkowie są obywatelami Ukrainy.
Właściwość sądowa w sprawach rodzinnych, została uregulowane w zawartej pomiędzy Polską a Ukrainą umowie o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych (Kijów.1993.05.24., Dz.U.1994.96.465 z dnia 1994.09.14, Wersja od 9 czerwca 1988 r.)
Zgodnie z przepisem art. 25 1) ww. umowy o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych:
Stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają prawu tej Umawiającej się Strony, której obywatelami są małżonkowie w czasie zgłoszenia wniosku.
Oznacza to, że jeżeli obywatele Ukrainy chcieliby się rozwieść w Polsce, to niestety nie mają takiej możliwości i muszą pojechać na Ukrainę, aby załatwić formalności z tym związane.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z nich posiada obywatelstwo polskie.
Czy Polka albo Polak może rozwieść się w Polsce z Ukrainką albo Ukraińcem?
Druga sytuacja, którą możemy wyróżnić, to małżeństwa mieszane: polsko – ukraińskie.
W tej sytuacji będzie możliwy rozwód w Polsce pod warunkiem zamieszkiwania przynajmniej jednej ze stron w Polsce.
Kwestie te zostały uregulowane w przepisie art. 25.2) ww. umowy:
Jeżeli w czasie zgłoszenia wniosku jeden z małżonków jest obywatelem jednej Umawiającej się Strony, drugi zaś obywatelem drugiej Umawiającej się Strony, w sprawach dotyczących stosunków osobistych i majątkowych między nimi właściwe jest prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium mają oni miejsce zamieszkania. Jeżeli jeden z małżonków ma miejsce zamieszkania na terytorium jednej Umawiającej się Strony, a drugi na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, właściwe jest prawo tej Umawiającej się Strony, przed której sądem toczy się postępowanie.
Co zrobić, aby rozwieść się z Ukrainką w Polsce?
Złóż jak najszybciej pozew do polskiego sądu.
Jeżeli już podjęłaś/podjąłeś decyzję o rozwodzie z Ukrainką/Ukraińcem w Polsce to złóż pozew o rozwód do sądu jak najszybciej.
Dlaczego?
Rozwód w Polsce albo na Ukrainie, będzie zależał od wyboru małżonków tylko w sytuacji, gdy jeden z małżonków mieszka w Polsce, a drugi na Ukrainie.
W tej sytuacji znajdzie zastosowanie zasada pierwszeństwa, czyli kto pierwszy ten lepszy.
Jeżeli małżonek z Polski pierwszy złoży pozew rozwodowy w Polsce, to sprawa o rozwód będzie toczyć się przed polskim sądem i na podstawie prawa polskiego.
Jeżeli pozew o rozwód zostanie szybciej złożony na Ukrainie, wówczas rozwód będzie odbywać się na zasadach przewidzianych przez prawo ukraińskie.
Zastanawiasz się co w sytuacji, jeżeli druga strona przebywa na Ukrainie i czy w tej sytuacji będzie możliwy rozwód w Polsce?
Obecnie większość rozpraw o rozwód odbywa się w trybie zdalnym.
Sąd rozpoznający sprawę wysyła na adres e-mail podany w pozwie o rozwód link do rozprawy.
Nie musisz już pojawić się stacjonarnie w sądzie.
Możesz wziąć udział w rozprawie z każdej części świata!!!
Rozwód z Ukrainką albo Ukraińcem a dziecko
Jeżeli rozwodzisz się z Ukrainką/Ukraińcem i macie wspólne dziecko, to koniecznie trzeba uregulować kwestie związane z dzieckiem.
Sąd orzekający rozwód w Polsce będzie zajmować się następującymi kwestiami:
- Miejscem zamieszkania dziecka
- Alimentami na dziecko
- Kontaktami z rodzicem, z którym dziecko nie będzie mieszkać
- Władza rodzicielską nad dzieckiem.
Kilka słów co do władzy rodzicielskiej.
Jeżeli obawiasz się, że małżonek będący cudzoziemcem będzie chciał wywieźć dziecko poza granice kraju bez Twojej zgody, koniecznie złóż wniosek o ograniczenie Jej/Jego władzy rodzicielskiej.
W pozwie o rozwód poinformuj sąd o swoich obawach.
Uprowadzenia rodzicielskie zdarzają się coraz częściej, a są to sytuacje, w której matka/ojciec mający pełnię władzy rodzicielskiej zabiera dziecko za granicę i nie chce go przywieźć z powrotem.
W razie uprowadzenia rodzicielskiego odzyskanie dziecka możliwe jest po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd w trybie przewidzianym przez Konwencję Haską.
Lepiej jednak przeciwdziałać takim sytuacjom i już w pozwie o rozwód ograniczyć władzę rodzicielską drugiego rodzica do decydowania o wyjazdach zagranicznych dziecka.
Także w sytuacji, gdy małżonek nie mieszka w Polsce, ograniczenie władzy rodzicielskiej może okazać się koniecznością.
Nie będzie go bowiem przy dziecku, kiedy trzeba podjąć istotną decyzję w sprawach dotyczących małoletniego.
W tym miejscu możemy wskazać na przykład zapisanie dziecka do szkoły czy nawet zgoda na wyrobienie paszportu.
Taka sytuacja wymaga bowiem szybkiej reakcji ze strony rodziców, a prawo wymaga, aby była ona zgodna z wolą ich obojga, jeżeli mają oni pełnię władzy rodzicielskiej.
Istotną kwestią będzie także uregulowanie kontaktów dziecka z rodzicem mieszkającym zagranicą.
Dziecko bowiem nie będzie miało możliwości na co dzień widywania się z drugim rodzicem.
Warto wówczas tak zaplanować kontakty, aby małoletni w czasie wakacji mógł więcej czasu przebywać z drugim rodzicem lub zaplanować wspólnie czas podczas „długich weekendów”.
Pozew o rozwód przeciwko obywatelowi Ukrainy
Pozew o rozwód przeciwko obywatelowi Ukrainy złożony do polskiego sądu nie różni się od tego, gdzie pozwanym jest Polak.
O tym jakie wymogi musi spełnić pozew o rozwód pisaliśmy tutaj.
Pozew o rozwód powinien zawierać prawidłowe oznaczenie stron.
Osoba składająca pozew o rozwód to POWÓD.
Strona przeciwna to POZWANY.
Przy każdej ze stron musimy wskazać następujące informacje: imię, nazwisko, aktualny adres zamieszkania, nr PESEL, adres -email oraz numer telefonu komórkowego.
W pozwie musimy obowiązkowo określić nasze oczekiwania wobec sądu.
Główne żądanie pozwu będzie dotyczyć rozwiązania małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie.
W przypadku osób nie posiadających dzieci, zawarcie tego głównego żądania w pozwie jest wystarczające do przeprowadzenia rozwodu.
Jeżeli posiadacie dzieci to musicie jeszcze złożyć wniosek o przesłuchanie świadka na okoliczności sytuacji dziecka po rozstaniu rodziców oraz ustalić miejsce zamieszkania dziecka, wysokość alimentów, kontakty z drugim rodzicem oraz podjąć decyzję jaką władzę rodzicielską będzie miał każdy z rodziców.
Pozew o rozwód powinien zawierać uzasadnienie, w którym wskazujemy, że rozpad naszego małżeństwa jest ostateczny oraz wskazujemy powody rozstania.
Do pozwu o rozwód należy obowiązkowo dołączyć: dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód w wysokości 600 złotych, odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dzieci (jeżeli posiadacie dzieci), odpis pozwu (czyli kopię wszystkich dokumentów dla pozwanego).
Zgodnie z przepisami dotyczącymi właściwości sądu pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego:
w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda (art. 41 KPC).
Oznacza to, że jeżeli mieszkasz w innym mieście, który znajduje się we właściwości innego Sądu Okręgowego niż ten, w którego okręgu mieszkaliście, a drugi małżonek jest już na Ukrainie, to złóż pozew do sądu, w okręgu którego aktualnie mieszkasz.
Rozwód na Ukrainie a rozwód w Polsce
W przeciwieństwie do Ukrainy, w Polsce można rozwieść się tylko przed sądem.
Na Ukrainie masz możliwość poza rozwodem sądowym, także załatwić formalności przed urzędem stanu cywilnego.
Z uwagi na działania wojenne na terytorium Ukrainy zalecam założenie w Polsce sprawy o rozwód.
Uznanie rozwodu ukraińskiego w Polsce
Jeżeli jednak zdecydujesz się na rozwód na Ukrainie, pamiętaj, że to nie koniec formalności.
Musisz zarejestrować rozwód w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego.
Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE od dnia 1 lipca 2009 roku są także bezpośrednio uznawane przez polskie władze i podlegają jedynie procedurze rejestracji – którą można przeprowadzić w Polsce w urzędzie stanu cywilnego.
Ile w Polsce czeka się na rozwód?
Zobaczmy teraz ile trwa proces rozwodowy – ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie, a ile rozwód bez orzeczenia o winie.
Czas trwania procesu rozwodowego
W praktyce proces rozwodowy bez orzekania o winie (za porozumieniem stron) może potrwać zaledwie kilka miesięcy (średnio 3-6 miesięcy), natomiast proces z orzekaniem o winie trwa przeciętnie od 9 miesięcy do nawet kilku lat.
Na czas procesu rozwodowego wpływa wiele czynników, m.in. skomplikowanie sprawy, posiadanie dzieci, brak współpracy stron, obciążenie sądów.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie polega na tym, że Sąd bada odpowiedzialność małżonków za rozkład pożycia małżeńskiego.
Finalnie może więc orzec:
- wyłączną winę męża
- wyłączną winę żony
- winę obu stron.
Ta forma procesu zazwyczaj znajduje zastosowanie przy takich sytuacjach jak: zdrada, przemoc domowa, alkoholizm itp. Przede wszystkim otwiera ona drogę do uzyskania alimentów przez niewinnego małżonka.
Proces ten jest jednak jest długi i wyczerpujący.
Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód za porozumieniem stron polega na tym, że Sąd nie orzeka o winie któregokolwiek z małżonków. Jest to forma procesu, która pozwala małżonkom w sposób umiarkowanie szybki i tani dokonać rozwodu.
Często orzeczenie o rozwodzie w takim przypadku zapada już pierwszej rozprawie.
Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat
Zdjęcie: cottonbro studio
***
Rozwód z obywatelem Ukrainy
Wzrost liczby rozwodów z obywatelami Ukrainy jest naturalną konsekwencją trendu przeciwnego.
Od kilku lat bowiem można odnotować wyraźny wzrost małżeństw polsko – ukraińskich [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }