Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Mój małżonek nie zgadza się na rozwód. Czy sąd może nie zgodzić się na rozwód?

Aleksandra Przecherska - Baranowska21 grudnia 2021Komentarze (0)

Mój małżonek nie zgadza się na rozwód: Nigdy nie dam Ci rozwodu. Możesz o tym zapomnieć! – krzyczy.

No właśnie, czy to prawda? Czy tak jak przy zawarciu małżeństwa dwie strony muszą zgodzić się na rozwód i powiedzieć sobie jak w przysiędze małżeńskiej „TAK”? Czy wystarczy, że jeden małżonek chce rozwodu i złoży pozew o rozwód do sądu? 

Małżonek nie musi zgodzić się na rozwód

Żyjemy w takich czasach, że prawie co drugie małżeństwo (zwłaszcza w Warszawie) się rozpada i bardziej jesteśmy zdziwieni, że komuś udaje się szczęśliwie (lub mniej szczęśliwie☺ utrzymać związek przez wiele lat. To co kiedyś było rzadkością, teraz stało się po prostu normą.

Nawet jak spojrzymy na klasę naszych dzieci w szkołach, to 3/ 4 rodziców jest po rozwodzie. 

Oczywiście przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidziały wyjątki, kiedy sąd nie powinien zgodzić się na rozwód. Są to tzw. negatywne przesłanki rozwodowe, które zostały uregulowane w przepisie art. 56 § 2 i 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: 

– wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków;

– z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego 

– gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Dobro małoletnich dzieci

Jeżeli rodzice się rozstają, to zawsze ma to negatywne konsekwencja dla dziecka, ponieważ rozpada się rodzina, w której dziecko na co dzień funkcjonuje. Sąd będzie badać sytuacje dziecka w trakcie trwania małżeństwa, a także po rozpadzie związku i następnie ją porównywać.

Na tę okoliczność będzie także przesłuchiwać świadka, który będzie wypowiadać się na temat sytuacji opiekuńczo – wychowawczej dziecka, o czym pisałam tutaj>>

Cytat: Mój małżonek nie zgadza się na rozwód

Należy się tutaj zastanowić, czy zgodne z dobrem dziecka jest utrzymanie małżeństwa, w którym rodzice się nie kochają i kłócą?

W mojej ocenie właśnie negatywna atmosfera w domu jest sprzeczna z dobrem dziecka. 

Sprzeczność z zasadami życia społecznego

Sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (czyli oceny co jest moralne, a co nie) można uznać takie sytuacje kiedy mimo tego, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, orzeczenie rozwodu pociągałoby za sobą rażącą krzywdę dla małżonka sprzeciwiającego się rozwodu.

Jakie są to sytuacje?

Na przykład, gdy małżonek jest nieuleczalnie chory. 

Zażądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego

Temat winy w rozwodzie to bardzo obszerny temat i więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj>>

Czy żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego prowadzi do oddalenia pozwu o rozwód?

Odpowiedź brzmi nie.

Po pierwsze współmałżonek może wyrazić zgodę na rozwód. Po drugie, gdy odmowa zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Bardzo często brak zgody na rozwód wynika z pobudek religijnych, z chęci zemsty i utrudnienia życia, a czasami po prostu z poczucia krzywdy. Jednak jeżeli związek jest martwy, to nie ma jakichkolwiek podstaw, aby nie orzec rozwodu w sprawie.

Z przykrością muszę przyznać, że odmowa rozwodu w sądzie nie pociąga za sobą kroków, które mogą uratować związek. Jest to czysta złośliwość, ograniczająca się do stwierdzenia „że ślub bierze się raz w życiu i nie dam ci rozwodu”.  

Proszę mi wierzyć, że to naprawdę wyjątkowe sytuacje. Podczas ostatniej sprawy rozwodowej sędzia Sądu Okręgowego wskazał, że jest to tylko i wyłącznie promil spraw, kiedy sąd oddala pozew o rozwód.

Nikogo nie zmusi się bowiem, żeby żył z kimś w związku. 

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59

Słowa kluczowe: mój małżonek nie zgadza się na rozwód, zgoda na rozwód, brak zgody na rozwód, pozew o rozwód, rozwód warszawa, adwokat rozwód warszawa

***

Chcę się rozwieść i… co dalej? Poradnik dla początkujących

Rozwód jest uznawany za drugą – tuż po śmierci współmałżonka – najbardziej stresującą sytuację w życiu. Rozstanie z dotychczasowym partnerem i konsekwencje tej decyzji wymagają fachowej pomocy prawnika i doradcy finansowego.

Eksperci pomogą Ci odnaleźć się w gąszczu prawnych zawiłości. Doradzą, jak rozmawiać z byłym partnerem o kwestiach finansowych. Wreszcie, będą bronić Twoich racji (jeśli rozwód nie jest polubowny) na sali sądowej … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: