Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Chcę się rozwieść i… co dalej? Poradnik dla początkujących

Aleksandra Przecherska - Baranowska12 października 2022Komentarze (0)

Rozwód jest uznawany za drugą – tuż po śmierci współmałżonka – najbardziej stresującą sytuację w życiu. Rozstanie z dotychczasowym partnerem i konsekwencje tej decyzji (ustalenie opieki nad dzieckiem, podział majątku, itd.) wymagają fachowej pomocy prawnika i doradcy finansowego.

Eksperci pomogą Ci odnaleźć się w gąszczu prawnych zawiłości. Doradzą, jak rozmawiać z byłym partnerem o kwestiach finansowych. Wreszcie, będą bronić Twoich racji (jeśli rozwód nie jest polubowny) na sali sądowej.

Rozstanie będzie jednak wymagało od Ciebie dużo odporności psychicznej i wytrzymałości. Trwające miesiącami (a niekiedy nawet latami) sprawy dotyczące podziału opieki nad dziećmi czy majątku będą zaś źródłem stresu i wielu nieprzespanych nocy. Jak poradzić sobie w tej wymagającej życiowo sytuacji?

Przeczytaj nasz subiektywny poradnik!

Chcę się rozwieść i co dalej. Poradnik

Zbuduj swoją grupę wsparcia

Rozwód jest jedną z tych sytuacji życiowych, które bardzo szybko weryfikują listę osób, na które możesz bezwzględnie liczyć (znaczy: zadzwonić do nich nawet po północy, żeby zasięgnąć rady lub po prostu pogadać…:).

Staraj się możliwie jak najwcześniej zbudować wokół siebie taką grupę. Nie bój się korzystać z ich pomocy – nawet jeśli oznacza czasem „tylko” zrobienie zakupów, odebranie dzieci z przedszkola lub wspólne napicie się kawy w niedzielne przedpołudnie!

Oczywiście jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej rady (np. psychologicznej, psychiatrycznej) – nie wstydź się po nią zwrócić! W tak stresującej sytuacji życiowej, masz do tego pełne prawo!!!

Wypracuj rytuały

Decyzja o rozwodzie wiąże się z wyprowadzką współmałżonka z mieszkania lub Twoją zmianą dotychczasowego adresu.

Każda z tych sytuacji jest dodatkowym źródłem chaosu i negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli nad codziennością!

Właśnie dlatego staraj się – możliwie jak najszybciej – wypracować rytuały, które pomogą Ci się odnaleźć w nowej sytuacji. Sprzątnięcie wieczorem rzeczy dzieci ze stołu, przygotowanie lunchu do pracy czy wypastowanie butów pomogą Ci nie tylko ogarnąć chaos na zewnątrz, ale również uporządkować myśli i – tym samym – choć trochę się uspokoić.

Zadbaj o siebie (nawet jeśli czujesz, że to mało odpowiedni moment)

Jeśli wydaje Ci się, że rozwód to nie najlepszy czas na dbanie o siebie… to najprawdopodobniej się mylisz!

Rozwód to bieg na długi dystans, trzeba więc być do niego przygotowanym pod każdym względem! Sport (nawet jeśli oznacza tylko spacer z pracy do domu) uwalnia endorfiny i podnosi poziom zadowolenia z życia.

To również idealny czas na przemyślenie ważnych decyzji czy – wręcz przeciwnie – odcięcie się od codziennych trosk. A jeśli nawet nowa sukienka czy manicure nie sprawią, że z większym optymizmem spojrzysz w przyszłość, to przynajmniej będziesz lepiej wyglądać.

 Uporządkuj przestrzeń

Niezależnie od tego, czy rozwód oznacza dla Ciebie przeprowadzkę czy pozostanie w dotychczasowym mieszkaniu, poświęć pierwsze miesiące po rozstaniu gruntowym porządkom.

Pozbądź się rzeczy byłego już współmałżonka, przejrzyj rachunki i dokumenty, poukładaj (a jeśli chcesz – wyrzuć) wspólne pamiątki.

Pozwoli Ci to (podobnie jak w przypadku budowania rytuałów) odnaleźć się w nowej sytuacji oraz… lepiej przygotować się do rozwodu.

Uporządkowanie wspólnych dokumentów, rachunków itd. sprawi, że szybko staniesz się ekspertem od Waszych wspólnych spraw finansowych i urzędowych (jeśli dotychczas tak nie było).

 Szukaj inspiracji

Nic tak nie podnosi na duchu w trakcie rozwodu… jak pozytywne historie rozwodników.

Wsłuchuj się w opowieści starszych lub bardziej doświadczonych znajomych. Czytaj historie tych którym udało się przejść przez rozwód zwycięsko i przede wszystkim… się nie poddawaj!

Autor:

Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat

Zdjęcie w poście z Unsplash

 

***

Poradnik Po rozwodzie czyli w co warto zainwestować czas i pieniądze po zakończeniu małżeństwa

POBIERZ mój poradnik!

Który Ci podpowie, co zrobić po tym, jak rozstaniesz się ze swoim małżonkiem. Kliknij TUTAJ>>

***

Zapraszam Cię również do lektury tych porad:

***

Porozwodowe Must Have – czyli w co warto zainwestować czas i pieniądze po rozwodzie?

Rozwód jest wyjątkowo stresującym doświadczeniem dla rozstających się partnerów i ich otoczenia.

W tak wymagającym czasie dominują negatywne emocje wywołane rozpadem związku. Występuje napięcie związane z układaniem życia na nowo – już bez tej drugiej osoby u boku. Nic więc dziwnego, że rozwodzący z reguły skupiają się na  negatywnych aspektach rozstania [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: