Jak wziąć ślub z obcokrajowcem?
Cudzoziemiec, który zamierza wziąć ślub cywilny w Polsce powinien udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce i dam złożyć potrzebne dokumenty oraz zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego.
Cudzoziemiec powinien okazać ważny paszport lub inny ważny dokument tożsamości, odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem sporządzonym przez tłumacza przysięgłego oraz dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem kraju pochodzenia może zawrzeć małżeństwo. To właśnie ten ostatni dokument stanowi bardzo często przeszkodę w szybkim zawarciu związku małżeńskiego.
W sytuacji, kiedy kraj, z którego pochodzi nie wydaje takiego zaświadczenia (np.: ślub z obywatelem Ukrainy) albo nie ma on możliwości uzyskania takiego dokumenty (np.: zagrożenie ekstradycją obcokrajowca lub inne przeszkody faktyczne) wymagane jest uzyskanie z sądu zwolnienia z obowiązku przedłożenia dokumentu niezbędnego do zawarcia małżeństwa w Polsce zgodnie z prawem ojczystym.
Komplet dokumentów należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego najpóźniej na miesiąc przed planowaną datą ślubu.
Aby uzyskać dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem swojego kraju możesz zawrzeć małżeństwo powinieneś się zwrócić do właściwej w sprawach stanu cywilnego instytucji w kraju ojczystym lub do placówki dyplomatycznej znajdującej się na terenie Polski.
W sytuacji, dany kraj (np.: Ukraina) nie wydaje takiego dokumenty albo nie masz możliwości jego uzyskania (zagrożenie ekstradycją do swojego kraju), to cudzoziemiec musi uzyskać prawomocne postanowienie o zwolnienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca z obowiązku przedłożenia dokumentu niezbędnego do zawarcia małżeństwa w Polsce zgodnie z prawem ojczystym
Do jakiego sądu złożyć sprawę?
Sądem właściwym w sprawie uzyskania zwolnienia jest sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca w Polsce, a w przypadku braku miejsca zamieszkania ‒ sąd właściwy dla miejsca pobytu cudzoziemca.
Jakie są wymagane dokumenty?
Wymagane jest, aby cudzoziemiec złożył:
- odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem
- kopie paszportu wraz z tłumaczeniem
- w przypadku rozwodu, prawomocny wyrok rozwodowy
- dowód uiszczenia opłaty na rachunek sądu.
Jaki jest okres oczekiwania na wydanie postanowienia?
Po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, sąd będzie weryfikować dokumentację pod względem formalnym. Jeżeli nie zawiera braków, wyznacza termin rozprawy.
Cała procedura trwa od 3 do 7 miesięcy.
Przy czym, jeżeli masz już wyznaczony termin ślubu, a zapomniałeś załatwić tych formalności, to napisz o tym sądowi we wniosku, a jest duża szansa, że termin rozprawy zostanie wyznaczony wcześniej.
Na długość rozpatrywania takich wniosków wpływ ma, czy wniosek został złożony kompletny, a w konsekwencji czy sąd nie musiał wzywać strony do uzupełnienia braków.
Jak wygląda ślub z obcokrajowcem?
Uroczystość ślubna z obcokrajowcem różni się od ślubu z obywatelem polski jednym elementem. Jeżeli nasza przyszła żona/mąż nie mówią biegle w języku polski, to musi w uroczystości brać udział tłumacz przysięgły.
To naszym obowiązkiem jest zapewnić udział tłumacza przysięgłego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat
Photo by Sandy Millar on Unsplash
***
Ślub z obywatelem Ukrainy – wymogi 2023
Polsko – ukraińskie małżeństwa lub małżeństwa obywateli Ukrainy w Polsce są coraz popularniejsze. Jakie dokumentu do ślubu z Ukrainką /Ukraińcem są potrzebne?
Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }