Śluby na Ukrainie cieszy się coraz większa popularnością wśród polskich obywateli.
Dlaczego?
Od 2016 r. istnieje możliwość wzięcia na Ukrainie ślubu w przyspieszony trybie. Oznacza to, że w ciągu 24 h można zorganizować ceremonię ślubną.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby zawrzeć ślub na Ukrainie?
Aby obcokrajowiec/ Polak mógł wziąć ślub na Ukrainie, to będzie musiał przygotować następujące dokumenty:
- Paszport
- Pełny odpis aktu urodzenia
- Odpis orzeczenia sądu o rozwodzie lub akt zgonu małżonka
- Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego z Urzędu Stanu Cywilnego.
Czy dokumenty powinny być przetłumaczone na język ukraiński?
Wszystkie wyżej wymienione dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język ukraiński.
Przy czym istnieje kilka możliwości. Dokumenty te mogą zostać przetłumaczone np.: w Polsce przez tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego.
Jednak osoby, które już przechodziły przez proces organizowania ślubu zalecają, aby dokumenty zostały przetłumaczone na Ukrainie, gdzie nie istnieje instytucja tłumacza przysięgłego.
Tamtejsze biura tłumaczeń współpracują z notariuszami i to właśnie notariusze poświadczają zgodność tłumaczenia z oryginałem.
Czy małżeństwo zawarte na Ukrainie jest ważne w Polsce?
Małżeństwo zawarte na Ukrainie jest ważne w Polsce.
Przy czym musisz je zarejestrować we właściwym urzędzie konsularnym lub bezpośrednio w urzędzie stanu cywilnego.
W tym celu wypełnij wniosek o transkrypcję (rejestrację) zagranicznego aktu małżeństwa w polskim rejestrze stanu cywilnego. Dokumenty można złożyć osobiście lub listownie.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
- wniosek o transkrypcję (wzór wniosku jest dostępny na stronach urzędu konsularnego lub urzędu stanu cywilnego)
- oryginał zagranicznego aktu małżeństwa
- tłumaczenie zagranicznego aktu małżeństwa dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Co daje Ukraince/Ukraińcowi ślub z Polakiem? Obywatelstwo polskie przez małżeństwo?
Cudzoziemiec, który jest w związku małżeńskim z Polakiem i posiada decyzję na pobyt czasowy wydaną z uwagi na małżeństwo z obywatelem Polski, może pracować bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.
Ukrainka/Ukrainiec nie dostają obywatelstwo polskiego z uwagi na zawarcie związku małżeńskiego z Polakiem.
Dopiero po 3 latach od zawarcia związku małżeńskiego może starać się o przyznanie obywatelstwo polskiego.
W związku z aktualną sytuacją obywateli Ukrainy i konieczności składania wniosków o wyrobienie paszportów na Ukrainie jest to bardzo ważna informacja.
Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć uzyskanie obywatelstwa RP:
- Swobodny dostęp do rynku pracy: Posiadanie polskiego obywatelstwa umożliwia pracę bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń i wiz. To oznacza uproszczoną procedurę zatrudnienia, brak konieczności odnawiania zezwoleń na pracę i kart pobytu, a także brak ryzyka związanych z ewentualnymi karami dla pracodawcy za zatrudnianie obcokrajowców bez ważnych dokumentów.
- Możliwość zmiany pracy bez przeszkód: Jako obywatel Polski, nie musisz przechodzić przez skomplikowane procedury związane z zatrudnieniem za każdym razem, gdy zmieniasz pracę. Możesz swobodnie składać wypowiedzenie i podejmować nowe zatrudnienie bez dodatkowych formalności.
- Podwójne obywatelstwo: Pamiętaj!!! Prawo ukraińskie nie wyraża zgody na posiadanie podwójnego obywatelstwo. Musisz się zrzec obywatelstwo ukraińskiego!!!
- Pełne prawa obywatelskie: Obywatelstwo polskie daje pełny dostęp do praw obywatelskich, w tym prawa do głosowania w wyborach i referendach, kandydowania na stanowiska publiczne, korzystania z polskiego systemu opieki zdrowotnej, systemu edukacyjnego oraz innych świadczeń socjalnych.
- Swobodne podróżowanie w ramach UE: Posiadanie polskiego paszportu daje możliwość swobodnego podróżowania, pracy i zamieszkania w innych krajach Unii Europejskiej bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń czy wiz.
- Bezpieczeństwo prawne: Posiadanie obywatelstwa zapewnia ochronę prawną, którą oferuje państwo polskie swoim obywatelom. To obejmuje m.in. ochronę konsularną podczas podróży zagranicznych oraz wsparcie prawne w razie problemów.
Podsumowując, uzyskanie obywatelstwa polskiego jest korzystne z wielu względów, zarówno dla samego obywatela, jak i dla jego potencjalnych pracodawców.
Czy para Ukraińców może wziąć ślub w Polsce w roku 2024? Czy Ukraina wydaje zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa?
Para obywateli Ukrainy może wziąć ślub w Polsce.
Musi jednak złożyć wniosek do sądu o zwolnienie go z obowiązku przedstawienia dokumentu potrzebnego do zawarcia małżeństwa, albowiem Ukraina nie wydaje zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
Więcej na ten temat TUTAJ.
Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat
Zdjęcie: Nathan Cowley
***
Ślub z obcokrajowcem-cudzoziemcem
Cudzoziemiec, który zamierza wziąć ślub cywilny w Polsce powinien udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce i dam złożyć potrzebne dokumenty oraz zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }