Chcesz się rozwieść? A może już jesteś w trakcie rozwodu? Masz nadzieję, że w sprawie o rozwód uregulujesz wszystkie sprawy związane z małżeństwem?
Nic bardziej mylnego.
Bardzo często swoim Klientom powtarzam, że rozwód to dopiero początek. Po rozwodzie czeka nas bowiem jeszcze podział majątku.
Jednak nie jest to regułą. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest podział majątku w wyroku rozwodowym. Muszą być jednak spełnione określone warunki.
Co to jest podział majątku
W momencie zawarcia małżeństwa co do zasady powstaje między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska, chyba że jeszcze przed ślubem podjęliście decyzję o podpisaniu tzw. intercyzy.
Od tej chwili (co do zasady, bo są wyjątki ☺ wszystko co małżonkowie zakupią wchodzi do ich majątku wspólnego. Nie ma znaczenia, czy kupiliście to wspólnie lub jeden z małżonków zrobił to osobno.
To właśnie ten majątek będzie podlegał podziałowi.
Podział majątku w trakcie rozwodu – zacznij od wniosku
Aby sąd dokonał podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym, to musisz złożyć odpowiedni wniosek oraz go opłacić.
Wniosek o podział majątku zgłoszony w pozwie rozwodowym podlega odrębnej opłacie sądowej w wysokości 1000 zł.
Jeśli do wniosku zostanie dołączony zgodny projekt podziału tego majątku, opłata wyniesie 300 zł (art 38 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Nie jest to jednak gwarancja, że taki podział majątku zostanie dokonany w sprawie o rozwód.
UWAGA: wniosek nie może spowodować zwłoki w postępowaniu
Podział majątku w czasie rozwodu nie może spowodować nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W skrócie oznacza to, że małżonkowie będą zgodni co do składników majątku wspólnego, ich wartości oraz sposobu w jaki go podzielą.
Powinni być zgodni co do składników majątku wspólnego, ich wartości, a także co do sposobu podziału.
W przeciwnym razie będzie konieczne przeprowadzenie postępowania dowodowego, a to już będzie oznaczało wydłużenie postępowania rozwodowego.
Jeżeli małżonkowie są dogadani co do podziału części majątku, to sąd może zgodzić się podzielić majątek tylko w tym zakresie.
Podział majątku w wyroku rozwodowym wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że jest to rzadkość i sądy bardzo niechętnie wyrażają na to zgodę.
***
Czytaj też:
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A, czy w trakcie rozwodu można zawrzeć akt notarialny i podzielić w ten sposób majątek?
Panie Jacku, jak najbardziej. Muszą Państwo podpisać umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej, a następnie zrobić podział majątku. U notariusza mogą Państwo to zrobić za jednym razem 😉
tak jak najbardziej 🙂 ważne jest aby mieli Państwo rozdzielność majątkową