Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Podział majątku w trakcie rozwodu

Aleksandra Przecherska - Baranowska06 grudnia 20213 komentarze

Chcesz się rozwieść? A może już jesteś w trakcie rozwodu? Masz nadzieję, że w sprawie o rozwód uregulujesz wszystkie sprawy związane z małżeństwem? 

Nic bardziej mylnego.

Bardzo często swoim Klientom powtarzam, że rozwód to dopiero początek. Po rozwodzie czeka nas bowiem jeszcze podział majątku.

Jednak nie jest to regułą. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest podział majątku w wyroku rozwodowym. Muszą być jednak spełnione określone warunki. 

Co to jest podział majątku 

W momencie zawarcia małżeństwa co do zasady powstaje między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska, chyba że jeszcze przed ślubem podjęliście decyzję o podpisaniu tzw. intercyzy.

Od tej chwili (co do zasady, bo są wyjątki ☺ wszystko co małżonkowie zakupią wchodzi do ich majątku wspólnego. Nie ma znaczenia, czy kupiliście to wspólnie lub jeden z małżonków zrobił to osobno.

To właśnie ten majątek będzie podlegał podziałowi. 

Podział majątku w trakcie rozwodu – zacznij od wniosku

Aby sąd dokonał podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym, to musisz złożyć odpowiedni wniosek oraz go opłacić.

Rozwód wystarczająco dobryWniosek o podział majątku zgłoszony w pozwie rozwodowym podlega odrębnej opłacie sądowej w wysokości 1000 zł.

Jeśli do wniosku zostanie dołączony zgodny projekt podziału tego majątku, opłata wyniesie 300 zł (art 38 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Nie jest to jednak gwarancja, że taki podział majątku zostanie dokonany w sprawie o rozwód. 

 

UWAGA: wniosek nie może spowodować zwłoki w postępowaniu

Podział majątku w czasie rozwodu nie może spowodować nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W skrócie oznacza to, że małżonkowie będą zgodni co do składników majątku wspólnego, ich wartości oraz sposobu w jaki go podzielą.

Powinni być zgodni co do składników majątku wspólnego, ich wartości, a także co do sposobu podziału.

W przeciwnym razie będzie konieczne przeprowadzenie postępowania dowodowego, a to już będzie oznaczało wydłużenie postępowania rozwodowego. 

Jeżeli małżonkowie są dogadani co do podziału części majątku, to sąd może zgodzić się podzielić majątek tylko w tym zakresie. 

Podział majątku w wyroku rozwodowym wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że jest to rzadkość i sądy bardzo niechętnie wyrażają na to zgodę.

***

Czytaj też:

Przemyśl te 3 rzeczy, zanim powiesz: To koniec! >>

Rozwód – poradnik dla początkujących >>

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 7 grudnia, 2021 o 13:56

  A, czy w trakcie rozwodu można zawrzeć akt notarialny i podzielić w ten sposób majątek?

  Odpowiedz

  ALEKSANDRA PRZECHERSKA 7 grudnia, 2021 o 14:06

  Panie Jacku, jak najbardziej. Muszą Państwo podpisać umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej, a następnie zrobić podział majątku. U notariusza mogą Państwo to zrobić za jednym razem 😉

  Odpowiedz

  Aleksandra Przecherska - Baranowska 10 marca, 2022 o 21:58

  tak jak najbardziej 🙂 ważne jest aby mieli Państwo rozdzielność majątkową

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: