Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Rozwód w Warszawie, czyli rozwód po warszawsku – historia prosto z życia

Aleksandra Przecherska - Baranowska02 października 2021Komentarze (0)

Rozwód w Warszawie nie jest zjawiskiem rzadkim. Oto jedna z tysięcy historii…

Dawno, dawno temu w Warszawie. W mieście kredytów i korporacji. W mieście niań i czynnych do późnych godzin przedszkoli i żłobków pewna pani i pewien pan poznali się w pracy i zakochali się w sobie.

Bardzo szybko zamieszkali ze sobą w najmowanym mieszkaniu. Ponieważ mieli wobec siebie bardzo poważne zamiary zdecydowali się na ślub, a zaraz po tym podpisali na 30 lat umowę kredytową na zakup wymarzonego mieszkania.

Po wielomiesięcznym remoncie wreszcie udało się im wprowadzić do wymarzonego gniazdka.

Wkrótce okazało się, że pani jest w ciąży. Po 9 miesiącach pani i pan zostali szczęśliwymi rodzicami. Pani, aby móc opiekować się dziećmi, poszła na roczny urlop macierzyński.

Małżonkowie byli spoza Warszawy, dlatego do pani przyjechała na jakiś czas mama, aby móc jej pomagać przy dziecku, kiedy pan będzie w pracy. Pani i pan nie mieli innego mieszkania w Warszawie, dlatego mama Pani zamieszkała z nimi w ich mieszkaniu. 

Na pewno już wiesz, jak ta historia potoczy się dalej…

Pani była bardzo przemęczona opieką nad dzieckiem, a pan przebywał do późnych godzin w pracy. Pan nie chciał słuchać uwag teściowej i nie miał ochoty spędzać z nią każdego wieczora.

Jednocześnie nie wiedział co zrobić, ponieważ pomoc teściowej była niezbędna, a koszt opiekunki w Warszawie stanowiła 1/3 jego pensji w korporacji. 

Stopniowo małżonkowie oddalali się od siebie. Pan dużo pracował, a czasem nawet brał udział w wyjazdach integracyjnych w pracy. To właśnie na takim wyjeździe poznał nową panią.

Zobacz, jakie pytania zadaje sąd na rozprawie rozwodowej >>

Świetnie się rozumieli. Nowa pani była uśmiechnięta i nie była ciągle zmęczona opieką nad dzieckiem. Pan pisał coraz więcej wiadomości z nową panią. W pracy wychodzili na wspólne lunche. Ich znajomość stawał się coraz poważniejsza. 

Pani szybko zauważyła, że jej pan zmienił się. Zaczął bardziej niż wcześniej o siebie dbać i coraz częściej musiał spędzać nadgodziny w pracy. Pewnego dnia, kiedy pan był w innym pokoju, zajrzała do jego telefonu i wtedy odkryła, że jest nowa pani w jego życiu. Po wielkiej awanturze i jeszcze kilku dniach milczenia, Pan wyprowadził się do nowej pani, z którą zaczął najmować mieszkanie. 

Pani została sama z dzieckiem, w ich mieszkaniu.

Znacie taką sytuację?

Może sami ją przeżyliście albo ktoś z Waszych znajomych był jej świadkiem?

Pamiętajcie, ta historia jest opisana w dużym uproszczeniu. Jako adwokat specjalizujący się w sprawach rodzinnych zauważam, że każda historia w jakiś sposób jest bardzo podobna.

To właśnie w tym momencie, w której przerwałam opis tej historii przychodzą do mnie Klienci z zapytaniem: Co dalej? 

Rozwód w Warszawie

Rozstania małżonków, zwłaszcza osób przyjezdnych do Warszawy, które muszą najmować mieszkania i nie mogą codziennie korzystać z pomocy swojej rodziny choćby w opiece nad dziećmi, są po prostu trudne.

Rozwód – poradnik dla początkujących >>

Bardzo ważnym jest, aby w sytuacji, kiedy małżonkowie nie dogadują się i mają problem z ustaleniem jakichkolwiek rzeczy dot. np.: opieki nad dzieckiem, aby plan wychowawczy rozpisać w sposób na tyle szczegółowy, aby móc działać „automatycznie”, bez potrzeby kontaktowania się ze sobą i ciągłego ustalania zasada.

Im szybciej jednak skorzystamy z profesjonalnej pomocy adwokata, tym szybciej będziemy mogli zacząć normalnie żyć i w jakiś sposób przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. 

Pamiętajcie, rozwód to nie koniec, ale czasem naprawdę początek czegoś nowego i lepszego!

W każdej sprawie rozwodowej sąd, aby móc przeprowadzić rozwód, musi w wyroku ustalić niektóre elementy takie jak:

  • WINA/ BRAK WINY za rozpad małżeństwa;
  • MIEJSCE ZAMIESZKANIA DZIECKA;
  • ALIMENTY NA DZIECKO;
  • KONTAKTY Z DZIECKIEM;
  • WŁADZA RODZICIELSKA;

WINA/ BRAK WINY za rozpad małżeństwa 

Po co jest wina i jakie ma znaczenia dla rozwodu?

Tutaj chodzi głównie o obowiązek płacenia alimentów przez małżonka winnego rozpadowi małżeństwa na rzecz małżonka niewinnego. Warunkiem jest udowodnienie, że na skutek rozpadu małżeństwa pogorszył się poziom życia małżonka niewinnego.

Rozwód wystarczająco dobry

Kolejną kwestią jest poczucie sprawiedliwości. Jeżeli czujemy, że to druga strona jest winna rozpadowi małżeństwa, czasami po prostu potrzebujemy, żeby ktoś (tutaj sąd) nam to potwierdził.

Co do zasady, orzeczenie o winie nie ma żadnego wpływu na zasady podziału majątku po rozwodzie.  

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Sąd wpisuje do wyroku rozwodowego z kim na stałe mieszka dziecko małżonków. 

ALIMENTY

W prawym górnym roku znajduje się przycisk „Oblicz alimenty”. Nie wiesz w jakiej wysokości będą przysługiwać dzieciom alimenty? Uwzględnimy w naszych wyliczeniach koszt najmowania mieszkania!

Napisz do nas, a my obliczymy je dla Ciebie bezpłatnie! 

KONTAKTY

Zastanówcie się jak często rodzic, z którym dziecko nie mieszka ma się z nim widywać. Plan ten powinien być rozpisany bardzo skrupulatnie, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Należy uwzględnić nie tylko godziny odbioru/ powrotu dziecka, ale również kto odwozi i przywozi dziecko i do jakiego miejsca.

Pamiętajcie, że kontakty to nie tylko rok szkolny, ale również proszę pamiętać o wakacjach letnich, feriach zimowych, długich weekendach czy świętach takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. 

WŁADZA RODZICIELSKA

To pojęcie jest często mylone z kontaktami z dzieckiem. Władza rodzicielska – to prawo i obowiązek decydowania o wszelkich sprawach dotyczących dziecka takich jak edukacja, zdrowie, wyjazdy zagraniczne.

Każde z rodziców ma pełnię władzy rodzicielską. W przypadku, kiedy jeden z rodziców zaniedbuje dziecko, nie płaci alimentów i nie widuje się z dzieckiem, wówczas jego władza rodzicielska może zostać ograniczona lub może jej zostać pozbawiony. 

KREDYT 

Po zakończeniu sprawy o rozwód pozostaje jeszcze kwestia podziału mieszkania i ustalenia z bankiem kwestii kredytowych. Pamiętajcie, że podział majątku nie „dzieli” kredytu po połowie.

Równie dobrze może tak być, że będziecie po rozwodzie, majątek będzie podzielony, a dalej będziecie z byłym małżonkiem związani kredytem.

Na początek zawsze proponuję skonsultować się z doradcą kredytowym, czy jest szansa aby jedno z małżonków wzięło cały kredyt na siebie. Wówczas pozostanie do spłaty drugi małżonek. 

Przemyśl te 3 rzeczy, zanim powiesz: To koniec! >>

Rozwód i podział majątku w Warszawie?

Jako adwokat mogę Ci pomóc!

Moja kancelaria adwokacka w Warszawie zajmuje się sprawami rodzinnymi. Dzięki temu będę w stanie doradzić Ci, w jaki sposób możliwe jest rozwiązanie Twoich problemów związanych z rozwodem i z podziałem majątku wspólnego i rozwiązaniem spraw kredytowych po rozwodzie.

***

Pobierz eBooka:

„W co warto zainwestować czas i pieniądze po zakończeniu małżeństwa „

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: