Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy i jak zmusić ojca do kontaktów z dzieckiem?

Aleksandra Przecherska - Baranowska12 maja 2022Komentarze (0)

Ostatnio przyszła do mnie Klientka po rozwodzie z prośbą o pomoc.

Jej były mąż zaniedbuje ich syna i coraz częściej odwołuje ustalone między nimi spotkania.

Warto tutaj zaznaczyć, że nie chodziło jej tylko o to, że nie ma wsparcia w wychowaniu dziecka ze strony ojca (chociaż tutaj chylę czoła i wysyłam multum dobrej energii do wszystkich samotnych rodziców, którzy codziennie samotnie zajmują się swoimi pociechami), ale o to jak ma wytłumaczyć synowi, że ojciec nie chce się z nim widywać?

Klientka bała się, że brak ojca w życiu syna odbije się negatywnie na jego wychowaniu i będzie miało wpływ na jego przyszłe życie.

Zamartwiała się, czy problemy syna ze snem i jego „krzyki” przez sen, to skutek braku kontaktu z ojcem.

Czy złe zachowanie syna, to po prostu taka „faza dorastania” ew. skutek odrzucenia przez ojca i próba zwrócenie przez syna uwagi ojca?

Trudno byłoby odpowiedzieć na wszystkie pytania dot. zwłaszcza psychiki małoletniego dziecka i konsekwencji braku ojca w życiu dziecka. Wiadomym jest, że dziecko potrzebuje ojca i matki, ale co zrobić gdy jeden z tych rodziców nie chce być w życiu dziecka?  

Jak zawsze odpowiedź nie jest prosta i wszystko zależy od sytuacji.

W tym wpisie nie będę jednak poruszać sytuacji, gdy kontakty z ojcem zagrażają dobru dziecka, bo w tej sytuacji niestety dla dobra dziecka lepiej jest zrezygnować z tych kontaktów niż je utrzymywać. 

Kontakty z ojcem ustnie czy w orzeczeniu sądowym?

Podstawowe pytanie brzmi, czy kontakty z ojcem zostały ustalone ustnie lub na mocy orzeczenia sądu.

Dlaczego?

Nie chodzi mi tutaj nawet o egzekwowanie tych kontaktów przed sądem (chociaż także). Na inną i również bardzo istotną kwestię zwróciła mi uwagę moja Klientka.

Powiedziała, że chce mieć dowód „na papierze”, że kontakty były ustalone i ojciec sam z siebie ich nie wykonywał. Chciała mieć dowód, aby uniknąć pretensji dzieci i potrafiła odpowiedzieć na oskarżenia, dlaczego „tata nie utrzymywał z nimi kontaktu i że to na pewno jej wina”.

Chciała mieć także dowód, że to ojciec nie chciał „więcej” kontaktów z dziećmi

Powiedziała, że od starszych koleżanek wie, że później cała wina za brak kontaktów ojca z dziećmi jest zrzucana na matki, a ojcowie zasłaniają się milionem wymówek typu „matka wasza utrudniała kontakty, a ja chciałem”.

To właśnie w tym celu poprosiła mnie, abyśmy jednak podjęły działania sądowe, które po pierwsze spróbują wymusić na ojcu kontakty z synem albo będą chociaż dostatecznym dowodem na to, że ojciec nie chciał się widywać z dzieckiem.

Moja Klientka miała także nadzieję, że wpłynie jakoś na ojca, który zmieni swoją postawę wobec syna. 

KROK 1 

Wniosek o ustalenie kontaktu

Jeżeli do tej pory nie złożyłaś wniosku o ustalenie kontaktu, to jest to pierwszy krok, który należy wykonać.

We wniosku musisz określić z jaką częstotliwością mają się odbywać spotkania ojca z dzieckiem w tygodniu, w weekendy, w wakacje oraz w święta.

Należy także wskazać kto ma odbierać i odwozić dziecko. Bardzo dobrze jest złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania.

Dzięki takiemu wnioskowi już na czas trwania postępowania będą odbywać się spotkania dziecka z ojcem i nie będzie trzeba czekać aż skończy się prawomocnie postępowanie. 

KROK 2 

Wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za niewykonanie kontaktów

Postępowanie o „wymuszenie” kontaktów jest dwustopniowe. Najpierw sąd nakłada na ojca zagrożenie karą pieniężną za każde następne niewykonanie kontaktów. Dopiero gdy nie przyniesie to rozwiązania problemu i ojciec dalej będzie unikał kontaktów z dzieckiem, to należy złożyć wniosek o nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na niego. 

Jeżeli ojciec dziecka unika z dzieckiem kontaktów ustalonym w orzeczeniu sądowym należy złożyć do sądu rejonowego wg miejsca zamieszkania dziecka „wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej za niewykonywanie kontaktów”. 

Art.  59816.  [Postanowienie o nakazaniu zapłaty sumy pieniężnej]

§  1. Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej, o której mowa w art. 59815, ze względu na zmianę okoliczności.

§  2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli osoba, której sąd zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej zgodnie z art. 5821 § 3, dopuściła się naruszenia obowiązku wynikającego z orzeczenia o kontaktach.

KROK 3 

Wniosek i nakazanie zapłaty sumy pieniężnej

W kolejnym kroku należy złożyć wniosek o nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na ojca. Dopiero ten wniosek spowoduje, że ojciec będzie musiał zapłacić i te pieniądze będą mogły być egzekwowane. 

Bardzo często ojcowie już po tym jak sąd zagrozi im zapłatą określonej sumy pieniężnej zmieniają swoje postępowanie. 

Daj mi znać jeśli masz jakieś wątpliwości. Napisz do mnie na adres: kancelaria@przecherskalegal.pl

Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat

***

Ślub z Ukrainką / Ukraińcem 

Polsko – ukraińskie małżeństwa lub małżeństwa obywateli Ukrainy w Polsce są coraz popularniejsze.

Niestety, aby móc wziąć ślub cywilny nie wystarczy jedynie zarezerwować termin w Urzędzie Stanu Cywilnego, trzeba założyć sprawę w sądzie… [Czytaj dalej…]

***

Artykuły, które musisz jeszcze przeczytać:

Czy warto brać ślub?

Ile kosztuje sprawa o rozwód

Pozew o rozwód – co powinien zawierać?

Chcę się rozwieść i co dalej?

Po rozwodzie – w co zainwestować czas? (PDF)

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: