Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Konsultacja prawna

Czy warto brać ślub?

Aleksandra Przecherska - Baranowska30 marca 2022Komentarze (0)

Oto jest pytanie: Czy warto brać ślub czy nie warto? Zanim powiesz, że nie warto, przeczytaj poniższy artykuł.

Na to pytanie rozwodnicy pewnie powiedzą, że nie warto i świstek papieru nie zagwarantuje, że będziecie razem do końca życia. Biorąc pod uwagę liczbę rozwodów w Polsce (a w szczególności w Warszawie) to nie można się z tym nie zgodzić.

Osoby wierzące nie będą wyobrażać sobie życia „na kocią łapę”.

Osoby zakochane być może powiedzą, że ślub jest wyrazem ich miłości.

Osobą mające kredyt na mieszkanie powiedzą, że nic tak nie wiąże jak kredyt w banku ;), a jeszcze ktoś inny, że ten „świstek papieru nie ma znaczenia”. 

Wszystkie te opinie niewątpliwie są prawdziwe. Jednak ludzie wchodzą w nowe związki małżeńskie od lat i z jakiegoś powodu biznes ślubny kręci się w najlepsze ☺

Aby to lepiej zrozumieć, należy postawić odmienne pytanie: 

Kiedy warto brać ślub - obrączki ślubne

Kiedy należy brać ślub?

DZIECI

Jeżeli decydujecie się na dzieci i planujecie je wychowywać w modelu, gdzie większy ciężar opieki spoczywa na jednym z rodziców, to powinniście pomyśleć o ślubie.

Dlaczego?

Z szacunku do siebie.

Nie jest sprawiedliwym rozwiązaniem, gdy (z reguły) matka odpowiada za opiekę nad dziećmi i zajmuje się domem, a ojciec rozwija się zawodowo.

Zobacz też: Jak powiedzieć, że chcę się rozwieść >>

Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że przecież zrozumiałym jest, że jak jeden z partnerów zarabia więcej, to wiadomym jest, że na drugim rodzicu będzie spoczywać większy ciężar opieki.

Nie kwestionuję ustalonego modelu opieki nad dziećmi. Po prostu bolą mnie historie w mojej codziennej praktyce zawodowej (a uwierzcie mi tych samym historii jest wiele), kiedy przychodzi do mnie matka, którą opuścił partner, zajmująca się dziećmi od 10 lat z małym doświadczeniem zawodowym, bo większość czasu opiekowała się dziećmi, a pracodawcy nie byli wyrozumiali dla ciągłych nieobecności z powodu choroby dzieci.

Po tych 10 latach w związku konkubenckim partnerka nie ma możliwości uzyskania alimentów na siebie. 

przed zakupem nieruchomości na kredyt warto wziąć ślub

KUPUJECIE NIERUCHOMOŚĆ 

Zakup nieruchomości w związku partnerskim to bardzo skomplikowany i bardzo wbrew pozorom nieprzyjemny temat.

Dlaczego?

Najczęstszy scenariusz wygląda następująco: Partnerzy wspólnie zaciągają kredyt na zakup nieruchomości, a następnie u notariusza podpisują umowę zakupu mieszkania, gdzie każdy z nich jest współwłaścicielem w ½. Niby prosta sprawa i wielu osobom się wydaje, że jak się rozstaną, to każde z nich ma 1/ 2 nieruchomości.

Niestety nie. 

Najczęściej scenariusz wygląda następująco: Jeden z partnerów posiadał większą gotówkę ze sprzedaży swojego mieszkania, z oszczędności albo otrzymał darowiznę od rodziny. Drugi partner posiadał oszczędności w mniejszej kwocie.

Z uwagi na to, że w trakcie związku jeden z partnerów opiekował się dziećmi, to cały kredyt był spłacany z pensji (najczęściej) ojca dzieci.

Czy faktycznie mieszkanie jest po pół?

Nie, bo tylko na papierze każde z nich ma połowę nieruchomości, a tak naprawdę, np.: jeden partner ma (hipotetycznie) 90 % nieruchomości, a drugi 10 %. 

Czy sytuacja by się zmieniła gdyby byli małżeństwem?

Prawdopodobnie tak.

Gdyby partnerzy pozostawali w związku małżeńskim i nabyli nieruchomości np.: z oszczędności zebranych w trakcie trwania związku małżeńskiego, to te środki byłyby ich, a nie tylko jednego partnera. 

Podsumowując, związki partnerskie są ok, tylko jeżeli są naprawdę partnerskie. 

Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat

 

***

Podział majątku – krok po kroku

Na końcu każdego rozwodu ma miejsce podział majątku. Krok po kroku pokażę Ci, jak to zrobić. Ale wcześniej kilka słów wyjaśnienia…

Kiedy zawierasz związek małżeński powstaje między tobą, a twoim szanownym małżonkiem, wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju majątek: wasze oszczędności, ruchomości i nieruchomości, dochody z pracy, z kapitału oraz inne dochody stają się własnością … [Czytaj dalej…]

***

Zapraszam Cię również do lektury innych postów:

Ile kosztuje sprawa o rozwód?

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Alimenty od dziadków

Ślub z Włochem

Co zrobić po rozwodzie? (PDF)

 

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: