„Dziecko na pokładzie” to portal dla rodziców szukających informacji o wychowaniu maluchów. Potrzebujących inspiracji do codziennych wyzwań rodzicielskich oraz chcących zdobyć fachową wiedzę w trudnych sytuacjach życiowych (np. rozwód).
Chcemy Wam dostarczać jak najwięcej wskazówek i służyć radą. Zależy nam jednak również na tym, by wsłuchiwać się w Wasz głos i wspólnie dyskutować o sprawach dla nas – rodziców najważniejszych.
Dziś pytamy, co warto wziąć pod uwagę szukając niani dla malucha. Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z osobą, której oddamy nasze dziecko pod opiekę na kilka godzin dziennie?
Co możemy wyczytać z CV potencjalnej kandydatki/kandydata? Które zachowania lub przyzwyczajenia powinny wzbudzić nasze podejrzenia?
Dziesiątki młodych rodziców (szczególnie ci mieszkający daleko od świeżo upieczonych dziadków) muszą odpowiedzieć sobie na te pytania zanim nawiążą współpracę z potencjalną opiekunką/opiekunem.
Tworząc listę kluczowych kwestii chcemy, by proces ten był dla Was możliwie jak najmniej stresujący zarówno dla rodziców jak i dziecka oraz nie zakończył się rozczarowaniem.
Kluczowe kwestie przy wyborze niani
Po długich (i zażartych!!!) rozmowach wybraliśmy dla Was 5 kluczowych – naszym zdaniem – kwestii. Zaznaczamy jednak, że to lista subiektywna i, z pewnością, niezamknięta. Czekamy na Wasze pomysły, doświadczenia, anegdoty w komentarzach pod tym artykułem lub w wiadomościach, które możecie do nas wysłać poprzez zakładkę kontakt.
1. Stosunek do przemocy, wymierzania (jakichkolwiek!) kar cielesnych dziecku – pod opieką innego dorosłego nasza pociecha ma być przede wszystkim bezpieczna.
Pozytywny stosunek do wymierzania jakichkolwiek!!! kar cielesnych maluchowi (nawet najdelikatniejszego klapsa) powinien przekreślać potencjalną współpracę z opiekunem/opiekunką.
Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto spytać, co zatrudniana przez nas osoba sądzi np. o rodzicach szarpiących dziecko, które nie chce się uspokoić w miejscu publicznym.
Można również poprosić o opisanie reakcji zatrudnianej przez nas osoby na sytuację, której innemu dziecku dzieje się krzywda.
2. Umiejętność świadczenia pierwszej pomocy – znajomość zasad pierwszej pomocy ratuje życie. Zawsze! Także w przypadku Waszego dziecka.
Ugryzienie przez osę, skaleczenie, zachłyśnięcie… w głowie każdego rodzica mnożą się scenariusze potencjalnych zagrożeń czyhających na pociechę.
W trakcie rozmowy rekrutacyjnej warto przepytać zatrudnianą przez nas osobę ze znajomości pierwszej pomocy, numerów awaryjnych czy scenariuszy postępowania w sytuacjach stresowych (np. zagrożenie zdrowia i życia dziecka).
Nie zaszkodzi również przepytać o podstawowe zasady i praktyczne sposoby zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom.
3. Wykształcenie pedagogiczne, zainteresowania, przeczytane książki, programy
4. Częstotliwość korzystania z telefonu komórkowego (ewentualnie tableta, telewizora) – telefony komórkowe są dziś jednym z największych rozpraszaczy.
5. Kreatywność i cierpliwość – niania będzie pokazywać Waszemu dziecku świat, uczyć go samodzielności, kreatywnego spojrzenia, wie jak się bawić z dzieckiem (zabawy plastyczne).
***
Po przeczytaniu: „TOP 5! Na co zwrócić uwagę szukając niani dla malucha?”, zapraszam również do lektury:
- Drodzy panowie… obiadu nie będzie!
- Nowoczesna alimentacja – co to jest?
- Drodzy panowie… obiadu nie będzie!
Zdjęcie: Robo Wunderkind on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }