Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O rozwodzie pragmatycznie – 3 rzeczy, które warto przemyśleć, zanim powiesz „To koniec!”

Aleksandra Przecherska - Baranowska13 kwietnia 20214 komentarze

Niezależnie od powodów planowanego rozstania, czas przed rozwodem jest przepełniony wieloma emocjami. Zdrada współmałżonka czy wypalający się związek budzą gniew, rozżalenie oraz poczucie utraconego czasu zainwestowanego w relację.

Jednak choć emocje są zwykle motorem napędowym do podjęcia decyzji o odejściu od dotychczasowego partnera, rzadko bywają dobrym doradcą w planowaniu codzienności już po zakończeniu związku. Jakie pragmatyczne (!!!) pytania warto sobie zadać zanim zdecydujemy się odejść od dotychczasowego partnera? Oto – naszym zdaniem – trzy kluczowe sprawy, które warto przeanalizować.

1. Mieszkanie

Rozstanie (przynajmniej w polskiej rzeczywistości) oznacza duże perturbacje mieszkaniowe.

Zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie. Odpowiedz sobie na pytanie, gdzie będziesz mieszkać (Ty i ci, którymi się opiekujesz) już po zakończeniu związku z dotychczasowym partnerem.

O rozwodzie pragmatycznieNiewiele osób jest w tak komfortowej sytuacji, że może przeprowadzić się np. do drugiego wspólnego mieszkania. Dotychczasowy kredyt i wysokie koszty nieruchomości uniemożliwiają też z reguły zakup kolejnych czterech kątów.

Najczęściej rozejście się pary oznacza więc dla jednej ze strony opuszczenie dotychczasowego lokum i wynajem nowego mieszkania.

Warto jednak przed podjęciem decyzji o odejściu rozważyć możliwe scenariusze. Być może w tak trudnej sytuacji pomocą może służyć rodzina, np. oferując nam wynajem na korzystnych warunkach.

Niezależnie od wybranego rozwiązania trzeba pamiętać, że rozwód jest życiowym wstrząsem, z którym łatwiej uporać się mając zabezpieczone podstawowe potrzeby życiowe, a dach nad głową do takich na pewno należy.

2. Poduszka finansowa

Decyzja o rozejściu się z dotychczasowym partnerem oznacza, że z dnia na dzień przestaniesz dzielić koszty życia (a przynajmniej ich część) z dotychczasowym partnerem.

Tym samym Ty (i Twój budżet) znajdziecie się w zupełnie innej rzeczywistości finansowej. Transport, żywność, koszty ewentualnych kredytów i ubezpieczeń… W zależności od Twojego poziomu życia, lista ta może być bardzo długa.

Przed rozwodem warto spisać wszystkie opłaty (szczególnie jeśli do tej pory skrupulatnie nie prowadziłaś domowej księgowości). Zastanowić się, czy będziesz w stanie sama sobie z nimi poradzić.

Bądź przygotowana na to, że rozwód może oznaczać obniżenie stopy życiowej (np. rezygnację z dotychczasowych abonamentów, wyjazdów weekendowych czy dodatkowych kursów).

Bezpieczniej jeszcze przed rozstaniem poszukać dodatkowych źródeł finansowania. Zgromadzić oszczędności (tzw. poduszkę finansową) lub zminimalizować dotychczasowe wydatki. Nie warto czekać aż w najtrudniejszym emocjonalnie okresie (niekiedy bezskutecznie) próbować skleić domowy budżet.

3. Koszty związane z rozwodem

Emocje towarzyszące rozstaniu często sprawiają, że chcący się rozwieść partnerzy zapominają o prostej prawdzie: rozwód kosztuje.

Im trudniejsza sprawa (np. rozwód wymagający orzeczenia o winie, zażarty spór pomiędzy partnerami), tym bardziej długotrwały i kosztowny będzie proces rozwodu.

Przed rozstaniem warto się przygotować finansowo nie tylko na samodzielne ponoszenie kosztów życia (patrz: poprzedni punkt), ale również  profesjonalną opiekę adwokata, który będzie reprezentował nas w sporze przeciwko byłemu partnerowi.

 

***

Po przeczytaniu: „O rozwodzie pragmatycznie – 3 rzeczy, które warto przemyśleć, zanim powiesz „To koniec!””, zapraszam również do lektury:

Zdjęcie: Scott Webb on Unsplash

 

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anita 9 sierpnia, 2021 o 15:31

  Bardzo pouczający artykuł. Mało kto mówi, aby przed rozwodem pomyśleć o kosztach. Oczywiście, że rozwód kosztuje. Czasem nawet bardzo dużo.

  Koszty są także niematerialne. Np. nagle rozsypują się więzi z przyjaciółmi i rodziną byłego małżonka. Często to są trudne rozstania.

  Pani Mecenas, jak można się z Panią najłatwiej skontaktować?

  Odpowiedz

  ALEKSANDRA PRZECHERSKA 9 sierpnia, 2021 o 15:38

  Bardzo dziękujemy za komentarz. Będziemy wdzięczni za podsyłanie w komentarzach propozycji artykułów, którymi byliby Państwo zainteresowani. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Proszę wejść w zakładkę KONTAKT na naszym blogu. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Kaśka 2 marca, 2022 o 17:35

  Pani Mecenas, to pierwszy blog prawniczy, na jaki trafiam, który mówi po prostu prawdę, bez owijki. Wprost. 3 rzeczy, które powinnam przemyśleć. Bardzo dobrze napisane ale przede wszystkim wytłumaczone.

  Bardzo Pani dziękuję!
  Kasia K.

  Odpowiedz

  Aleksandra Przecherska - Baranowska 8 marca, 2022 o 16:54

  Bardzo się cieszę, że moje artykuły mogą w jakiś sposób pomóc w podjęciu najważniejszych decyzji w życiu 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: