Wielu Polaków w ostatnich latach wyjechało na stałe za granicę. Część z nich zawarła związek małżeński, który jednak nie przetrwał próby czasu. Powstaje wtedy pytanie gdzie złożyć pozew. Naturalnie można zrobić to w państwie, w którym para mieszka.
Jednak w wielu państwach, na przykład w Wielkiej Brytanii, przepisy dotyczące tej kwestii są znacznie surowsze niż te w Polsce, dlatego wielu to właśnie w naszym kraju chciałoby rozwiązać małżeństwo.
Czy jest to możliwe?
Czy można złożyć pozew o rozwód mieszkając za granicą?
Pozew o rozwód możesz złożyć do polskiego sądu w konkretnych sytuacjach, kiedy:
- Oboje małżonkowie są obywatelami polskimi (bez względu na miejsce zamieszkania)
- Oboje małżonkowie mieszkali w Polsce i jeden z nich nadal tu mieszka
- Małżonek, który składa pozew rozwodowy, jest polskim obywatelem i mieszka w Polsce przynajmniej sześć miesięcy bezpośrednio przez złożeniem pozwu
- Małżonek niebędący polskim obywatelem, który składa pozew rozwodowy, mieszka w Polsce przynajmniej rok bezpośrednio przed złożeniem pozwu.
Gdzie złożyć pozew o rozwód mieszkając za granicą?
UWAGA! Sprawy rozwodowe znajdują się we właściwości sądów okręgowych.
Najpierw należy ustalić ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków w Polsce i sprawdzić, w okręgu jakiego Sądu Okręgowego się znajduje.
Jeżeli któryś z małżonków (jeden albo oboje) nadal mieszka w tym okręgu, to należy złożyć pozew rozwodowy do sądu właściwego dla tego okręgu.
Przykład I:
Ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków w Polsce jest Gdańsk. Jeżeli żona nadal mieszka w Gdańsku, ale mąż mieszka w Warszawie, to właściwym sądem jest Sąd Okręgowy w Gdańsku.
Jeżeli każde z małżonków na stałe opuściło okrąg, w którym ostatnio wspólnie zamieszkiwali, to odpowiednim będzie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego.
Przykład II:
Ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków w Polsce jest Gdańsk. Natomiast żona przeprowadziła się do Poznania, a mąż do Warszawy.
Jeżeli to małżonka wnosi o rozwód, to odpowiednim sądem będzie Sąd Okręgowy w Warszawie.
Natomiast jeżeli to małżonek wnosi pozew, to powinien złożyć go do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Jeżeli pozwany nie mieszka w Polsce, natomiast powód przeciwnie, to należy wnieść sprawę do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda.
Przykład III:
Ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków w Polsce jest Gdańsk.
Natomiast żona przeprowadziła się do Londynu, a mąż, który wnosi pozew, mieszka w Warszawie.
>>> Separacja prawna a faktyczna – jakie są skutki separacji?
W takiej sytuacji małżonek powinien wnieść pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą i możliwe jest rozpatrzenie sprawy rozwodowej przez polski sąd, to powinni oni wnieść do Sądu Najwyższego wniosek o wyznaczenie właściwego sądu.
Czy trzeba stawić się osobiście w sądzie?
Niestawiennictwo na pierwszej rozprawie bez uzasadnionej przyczyny poskutkuje zawieszeniem sprawy.
Jeżeli wiesz, że nie będziesz mógł przyjechać, to wystarczy, że ustanowisz w sprawie profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego lub adwokata), który może za Ciebie przyjść zarówno na pierwszą jak i każdą kolejną rozprawę.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sąd wezwie Cię do osobistego stawiennictwa.
Czy można dostać rozwód online?
Można przeprowadzić sprawę rozwodową online.
Żeby tak się stało, należy złożyć do sądu (osobiście lub wysłać pocztą) pozew rozwodowy wraz z wnioskiem o przeprowadzenie sprawy rozwodowej online.
Należy mieć na uwadze, że nie w każdym sądzie będzie to możliwe z powodów technicznych, jednak w większości przypadków nie powinno być takiego problemu.
Aleksandra Przecherska-Baranowska
adwokat
Zdjęcie Ümit Bulut pochodzi z Unsplash
***
Czy warto brać ślub?
Oto jest pytanie: Czy warto brać ślub czy nie warto? Zanim powiesz, że nie warto, przeczytaj poniższy artykuł.
Na to pytanie rozwodnicy pewnie powiedzą, że nie warto i świstek papieru nie zagwarantuje, że będziecie razem do końca życia. Biorąc pod uwagę liczbę rozwodów w Polsce (a w szczególności w Warszawie) to nie można się z tym nie zgodzić [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }