Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Ile kosztuje sprawa o rozwód?

Wielokrotnie słyszę od moich klientów, którzy dopiero mają w planach wszczęcie postępowania o rozwód pytanie: ile kosztuje sprawa o rozwód?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę cena postępowania rozwodowego w dużej mierze zależy od samych stron. Można powiedzieć, iż im większy konflikt między małżonkami, tym większy koszt sprawy o rozwód.

OPŁATA OD POZWU

Na „koszty sprawy o rozwód” składają się wydatki na sąd i na pełnomocnika. Co do zasady, opłata od pozwu o rozwód wynosi 600 złotych. Opłatę w takiej wysokości musimy przelać na rachunek bankowy sądu okręgowego, przed którym będzie toczyć się sprawa.

Sąd rozpoznający sprawę potrafi jednak docenić „polubowne” zakończenie sprawy przez strony. W przypadku wydania wyroku bez orzekania o winie, połowa opłaty od pozwu (300 złotych) zostaje zwracana na konto powoda.

WYDATKI NA BIEGŁYCH

W przypadku małżonków z dziećmi, którzy kłócą się o to z kim dzieci powinny mieszkać i o zakres kontaktów, są bardzo często powoływani biegli sądowi. W przypadku spraw rozwodowych są to najczęściej biegli z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (OZSS).

Wysokość tego kosztu zależy od tego ilu biegłych bierze udział w badaniu oraz od ilości osób badanych. Średni wydatek na jednego biegłego to około 300 złotych.

Ile kosztuje sprawa o rozwód?

KOSZTY ADWOKACKIE

Wynagrodzenie adwokata z wyboru jest zależne przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy. W dużym miastach wynagrodzenie adwokata jest to koszt od 2000 złotych w górę.

Aby każdy miał szansę skorzystania z usługi dobrego adwokata, bardzo często profesjonalni pełnomocnicy wyrażają zgodę na rozłożenie honorarium na raty i starają się dopasować wynagrodzenie do potrzeb i możliwości zarobkowych klientów.

Proszę pamiętać, że jeżeli nie macie środków finansowych na zwrócenie się o pomoc do adwokata, zawsze można spróbować prosić sąd o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

PRZEGRANY PŁACI WSZYSTKO

Strona przegrana ponosi wszystkie koszty postępowania rozwodowego, tj. m.in.: opłatę od pozwu, wynagrodzenie adwokata w wysokości ustalonej przez przepisy prawa w granicach od około 720 złotych do sześciokrotności wysokości tej kwoty oraz koszty biegłych.

***

Po przeczytaniu: „Ile kosztuje sprawa o rozwód?”, zapraszam również do lektury: