Aleksandra Przecherska - Baranowska

adwokat

Jestem adwokatem i swoją kancelarię adwokacką prowadzę w Warszawie. Specjalizuję się w prawie rodzinnym. W tym blogu poruszam tematy rozwodu, alimentów, ustalenia kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej.

"Nieszczęśliwi rodzice, to nieszczęśliwe dzieci. Dobrze przeprowadzony rozwód, może być otwarciem nowego, lepszego rozdziału dla Twojej rodziny".
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Minimalne alimenty na dziecko w 2024 roku

Aleksandra Przecherska - Baranowska01 lutego 2024Komentarze (0)

Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania i, w razie potrzeby, wychowania, osobie uprawnionej, czyli dziecku.

Wysokość alimentów jest zawsze uzależniona od decyzji sądu, który rozpatruje konkretne sprawy i bierze pod uwagę indywidualne okoliczności.

Wysokość świadczeń alimentacyjnych jest istotna, ponieważ decyduje o tym, czy pokryją one odpowiednio koszty utrzymania osoby uprawnionej.

Jednocześnie określa ona limit zobowiązań osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Nie ma jednak ustalonej minimalnej wysokości alimentów określonej przez obowiązujące prawo.

Minimalne alimenty na dziecko

Ile należy się alimentów na jedno dziecko?

Jak zawsze, to zależy. Chociaż można wskazać pewną średnią, opartą na dotychczasowych orzeczeniach sądowych, nie można jej traktować jako wartości wiążącej czy pełnowartościowej.

Jednak zazwyczaj minimalne alimenty przyznawane przez sądy wynoszą od 700,00 do 800,00 zł na każde dziecko, nawet w przypadku osób bezrobotnych, które nie osiągają dochodów.

Co wpływa na wysokość alimentów?

W praktyce ustalanie minimalnej wysokości alimentów zależy od wielu czynników, a sądy muszą kierować się konkretnymi wytycznymi i zasadami.

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Pojęcie „usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego” nie jest ściśle zdefiniowane i zależy od cech danej osoby oraz jej sytuacji życiowej.

          >>> Jak wyegzekwować alimenty z zagranicznego wyroku?

Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku środki do zaspokojenia zarówno potrzeb fizycznych, jak i duchowych, zgodnie z normami określonymi w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

Warto zaznaczyć, że wysokość alimentów nie może przekraczać możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej, nawet jeśli potrzeby dziecka są większe.

Oznacza to, że sąd musi uwzględnić równowagę pomiędzy potrzebami uprawnionego a możliwościami finansowymi zobowiązanego.

Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego

Warto pamiętać, że możliwości zarobkowe obejmują nie tylko rzeczywiste zarobki i osiągane dochody, ale także te, które osoba zobowiązana mogłaby uzyskiwać przy odpowiednim wysiłku i zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki, z uwzględnieniem swoich umiejętności intelektualnych i fizycznych.

W sytuacjach uzasadnionych uwzględnia się również potencjalne zarobki, których osoba zobowiązana nie osiąga z powodu nieusprawiedliwionych przyczyn, takich jak brak wykonywania wykształconego i dobrze płatnego zawodu, praca na niepełny etat lub praca dorywcza.

Możliwości majątkowe obejmują wszelkie aktywa posiadane przez osobę zobowiązaną, takie jak nieruchomości, akcje, pieniądze, przedmioty ruchome itp.

Twój były partner nie płaci alimentów

Czy można uchylić się od alimentów z powodu niskich zarobków?

Należy podkreślić, że rodzice nie mogą unikać obowiązku alimentacyjnego argumentując, że jego wykonywanie byłoby dla nich zbyt ciężkie.

Są oni zobowiązani dzielić się z dzieckiem nawet najmniejszymi dochodami.

W szczególnych przypadkach, gdy sytuacja dziecka tego wymaga, rodzice mogą być nawet zobowiązani do pozbycia się części posiadanego majątku, aby spełnić obowiązek alimentacyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o ratowanie zdrowia dziecka.

Czy osobiste wychowywanie dziecka ma wpływ na wysokość alimentów?

Realizacja obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, lub wobec osoby niepełnosprawnej, może obejmować osobiste angażowanie się w utrzymanie lub wychowanie uprawnionego.

W takich przypadkach osoby zobowiązane do płacenia alimentów są zobowiązane do pokrywania całkowitych lub częściowych kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.

Dochody niewpływające na wysokość alimentów

Na wysokość alimentów nie wpływają:

  1. Świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, które podlegają zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji
  2. Świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej
  3. Świadczenia wychowawcze, znane jako „500 plus”
  4. Świadczenia rodzinne
  5. Rodzicielskiego świadczenie uzupełniające.

Podsumowując, minimalna wysokość alimentów zależy od wielu czynników i indywidualnych okoliczności danego przypadku.

Zawsze jednak musi być wystarczająca, aby zapewnić godne życie dziecka i zaspokoić jego uzasadnione potrzeby.

          Aleksandra Przecherska-Baranowska
          adwokat

Zdjęcie: Jessica West

***

Opieka naprzemienna

Po orzeczeniu rozwodu przez sąd, rodzice mają możliwość zdecydowania się na wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem w formie opieki naprzemiennej. Opieka naprzemienna to sytuacja, gdy oboje rodzice pełniący władzę rodzicielską opiekują się dzieckiem w równoważnych i cyklicznych okresach.

Jest to rodzaj opieki wykonywanej na zmianę, gdy na przykład dziecko spędza jeden tydzień u jednego rodzica, a następny u drugiego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Aleksandra Przecherska - Baranowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez PbLegal adw. Aleksandra Przecherska-Baranowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: